×
 • Lajme
 • Lajme

  Daut Haradinaj: AAK propozon vazhdimin e subvencionimit të pagave dhe qirave deri në fund të vitit

  FrontOnline
  30 Korrik 2020

  Shefi i Grupit Parlamentar të AAK-së, Daut Haradinaj, i është drejtuar me një thirrje publike Qeverisë së Kosovës për të ndërhyrë në aspektet fiskale dhe financiare që pandemia të shkaktojë dëme sa më të vogla në ekonominë e Kosovës.

  Deputeti Haradinaj ka propozuar në emër të AAK-së që të vazhdojë subvencionimi i qirave dhe pagave në sektorin privat deri në fund të këtij vit, në muajin dhjetor.

  Haradinaj ka kërkuar nga Qeveria lehtësira fiskale dhe linjë të veçantë të subvencioneve për rreth 7,000 biznese të gastronomisë.

  Shefi i GP të AAK-së ka kërkuar edhe ndihmë financiare për përkrahje direkte për masa mbrojtëse nga pandemia në këtë sektor.

  Statusi i plotë

  Thirrje Qeverisë:

  Shpëtojmë vende pune duke i përkrahur me lehtësira fiskale, siç është norma e diferencuar e TVSH-së, linjë të veçantë të subvencioneve për 7000 biznese të gastronomisë dhe subvencionim të punësimit në këtë sektor. Gjithashtu e parandalojmë përhapjen e pandemisë nese ju japim përkrahje direkte financiare për implementim të masave mbrojtëse. Grupi jone parlamentar, në kuadër të subvencionimeve për këtë sektor, propozon vazhdimin e subvencionimit të qirave dhe pagave deri në Dhjetor të këtij viti.

  Njoftimet nga KEDS për punimet në rrjet, vendet që do të mbesin pa rrymë
  Nga Rubrika
  Lajme23 Prill 2024
  Nga Komisioni për Mbikëqyrjen e Agjencisë Kundër Korrupsioni është deklaruar deputeti i PDK-së, Hajdar Beqa, lidhur me raportin e DASHI-it. Beqa thotë...
  Lajme23 Prill 2024
  Lutfi Haziri, nënkryetari i LDK-së në një prononcim për Front Online ka folur lidhur me raportin e DASH-it, ku thuhet se Kosova...
  Lajme23 Prill 2024
  Në cilësinë e Koordinatores Kombëtare kundër dhunës në familje, dhunës ndaj grave dhe dhunës me bazë gjinore, javën e kaluar, ministrja e...
  Të tjera
  Sport23 Prill 2024
  Ish-gjyqtari Eduardo Iturralde Gonzalez kishte lëshuar një deklaratë bombë, duke pohuar se 90 për qind e zyrtarëve të ndeshjes në Spanjë mbështesin...
  Lajme23 Prill 2024
  Nënkryetarja e Partisë Demokratike të Kosovës, Vlora Çitaku, teksa ka folur për rëndësinë e paraqitjeve në Këshillin e Sigurimit të OKB-së, ka...
  Vip23 Prill 2024
  Reperi i njohur, Stresi duket se nuk e ka ndërmend të ndalet duke publikuar projekte muzikore. Pas këngës “Mos u dorëzo”, Stresi...
  Sport23 Prill 2024
  Xavi Hernandez raportohet se ka ndryshuar mendje sa i përket të ardhmes së tij. Sipas gazetarit të njohur nga “TV3”, Xavi Torres,...
  Lajme23 Prill 2024
  Brukseli ia ka vënë Beogradit një dilemë: Ose ndaloni pengimin e futjes së Kosovës në organizatat kryesore ndërkombëtare ose aspiratat e saj...
  Sport23 Prill 2024
  Aston Villa dhe trajneri Unai Emery do të vijojnë bashkëpunimin deri në 30 qershor të vitit 2027. Palët kanë vendosur të zgjasin...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.