×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Daçiq: Vizitë e rëndësishme në Paris, Beogradi duhet të jetë partner konstruktiv

  FrontOnline
  09 Korrik 2020

  Ne po përballemi me valën, domethënë përpjekjet e ndryshme të partnerëve të huaj për të ringjallur dialogun mes Beogradit dhe Prishtinës, i cili ka qenë në fazën e “vdekjes klinike” për një kohë të gjatë.

  Kështu tha sot ministri i Jashtëm serb Ivica Daçiq, duke shtuar se ekziston një problem i mos-koordinimit të atyre partnerëve dhe faktorëve.

  Daçiç i tha TV Pink se rreziku i organizimit të takimeve mund të bëjë që dikush të mendojë se siç tha ai “ne jemi afër një zgjidhjeje”, megjithatë, siç theksoi ai, “ne nuk jemi as afër një zgjidhjeje, por afër fillimit të vazhdimit të dialogut”.

  Ai thekson se vizita e kreut të shtetit serb, Aleksandar Vuçiq në Paris është e rëndësishme sepse Beogradi duhet të dëshmojë se është një faktor konstruktiv në dialog, dhe shton se kjo vizitë është e rëndësishme për Serbinë, transmeton Klan Kosova.

  “Tash do të mbahet samiti virutal i Angela Merkelit dhe Emmanuel Macronit, Beogradit dhe Prishtinës, dhe të shtunën dhe të dielën dialogu në Bruksel në një mënyrë do të rifillojë. Kjo është arsyeja pse vizita e Vuçiqit në Paris ka një rëndësi të madhe si për ne, në mënyrë bilaterale, ashtu edhe për vendin në tërësi se duhet të dëshmohemi si një faktor konstruktiv, të cilin ishim ”, deklaroi shefi i diplomacisë serbe.

  Ai thekson se është e rëndësishme që Serbia të veprojë në parim, të jetë konstruktive.

  Bigbrother Vip Kosova dhe Bigbrother Vip Albania në Artmotion
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni25 Qershor 2024
  Shtatë persona, mes të cilëve edhe dy mjekë të spitalit të Onkologjisë dhe zëvendësdrejtoresha e Qendrës Spitalore Universitare “Nënë Tereza” në Tiranë...
  Bota/Rajoni25 Qershor 2024
  Një burrë u rrëzuar dhe pësoi sulm në zemër në një kazino në Singapor, pasi fitoi xhekpotin prej 3.5 milionë dollarë. Viktima...
  Bota/Rajoni25 Qershor 2024
  Premtimi i Tubimit Kombëtar, partisë së ekstremit të djathtë për t’i ndaluar personat me dy shtetësi nga disa punë shtetërore në Francë...
  Të tjera
  Vip25 Qershor 2024
  Jennifer Lopez ka udhëtuar në Evropë me aeroplan komercial pas disa goditjeve financiare dhe anuloi turneun e saj mes probleme martesore me...
  Sport25 Qershor 2024
  Holanda dhe Austria zhvillojnë ndeshjet e tyre të fundit në kuadër të fazës së grupeve në Euro 2024, përkatësisht Grupin D. Ndeshja...
  Lajme25 Qershor 2024
  Është hapur sërish grupi “Albkings”, i cili po publikon foto e video intime, por edhe të dhënat personale të grave e vajzave....
  Bota/Rajoni25 Qershor 2024
  Në raundin e tretë të referendumeve kombëtare, të planifikuar për 22 shtator 2024, qytetarët zviceranë do të votojnë për reformën e pensioneve...
  Bota/Rajoni25 Qershor 2024
  Policia ka hapur zjarr ndaj protestuesve jashtë parlamentit të Kenias teksa ata tentuan të sulmonin ndërtesën ndërsa deputetët brenda miratuan një legjislacion...
  Bota/Rajoni25 Qershor 2024
  Mbyllja e pikëkalimit në Rafah mes Egjiptit dhe Gazës ka pamundësuar evakuimet mjekësore të së paku 2.000 pacientëve, tha një zyrtar i...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.