×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  COVID-19/ Shpallet Situata e Jashtëzakonshme në Komunën e Preshevës

  FrontOnline
  20 Korrik 2020

  Komuna e Preshevës ka shpallur Situatë të Jashtëzakonshme epidemiologjike – COVID-19 në tërë territorin e saj.

  Kjo u bë e ditur në nga komuna e Preshevës përmes një postimi në Facebook.

  Postimi i plotë: 

  Sot në mbledhjen e mbajtur të radhës së Shtabit Komunal për Situata të Jashtëzakonshme, pas një analize të thellë nga anëtarët e shtabit, merren këto konkluzione:

  1. Shtabi Komunal për S.J në Preshevë i propozon Kryetarit të Komunës shpalljen e Situatës së Jashtëzakonshme epidemiologjike – Covid 19 në tërë territorin e Komunës së Preshevës .

  2. Autorizohet drejtori i Shtëpisë së Shëndetit në Preshevë që të koordinoj punën e barnatoreve kujdestare dhe të ndaloj dhënien e medikamenteve pa recept të mjekut.

  3. Urdhërohen Ordinancat private në Preshevë që të informojnë Shtabin Komunal për S.J. ose Shtëpinë e Shëndetit në Preshevë për çdo rast të paraqitjeve të pacientëve me simptome Covid 19.

  4. Autorizohet kryeshefi i administratës komunale në Preshevë që të shkurtoj orarin e punës për puntorët e sektorit publik gjatë kohës së situatës së Jashtëzakonshme dhe lirim nga puna të punëtorëve mbi 60 vjeç, nënave me fëmijë të vegjël dhe punëtorëve me sëmundje kronike.

  5. Urdhërohet ndalimi i punës së restorantëve, kafiterive dhe objekteve të gastronomisë prej ora 20:00 deri në ora 05:00, gjatë kohës së situatës së jashtëzakonshme

  6. Inspekcioni komunal në koordinim me Stacionin Policor në Preshevë vazhdimisht të kontrolloj zbatimin e konkluzioneve të

  Shtabit Komunal për S.J. dhe zbatimin e urdhëresës së Ministrisë së Shëndetësisë të Serbisë numër 512-02-9/30/2/2020-01 të datës 16 Korrik 2020.

  Vendimet hynë në fuqi nga sot.

  NimiTV ofron 30% zbritje për Black Friday
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni20 Shkurt 2024
  Gazetari dhe opozitari bjellorus Igor Lednik vdiq në burg, ku po vuante dënimin për një artikull të botuar në vitin 2022 dhe...
  Bota/Rajoni20 Shkurt 2024
  Pas vonesave të konsiderueshme, Gjermania pritet të miratojë brenda javës përdorimin personal të kanabisit, i cili do të hyjë në fuqi më...
  Bota/Rajoni20 Shkurt 2024
  Rusia ka shpallur në kërkim vëllain e Alexei Navalny, sipas agjencisë së lajmeve ruse. Një çështje e re penale është hapur kundër...
  Të tjera
  Lajme20 Shkurt 2024
  Pas Arabisë, zëvendësministri i Punëve të Jashtme, Kreshnik Ahmeti, ka filluar vizitën zyrtare në Mbretërinë e Bashkuar. Përmes një komunikate për media...
  Lajme20 Shkurt 2024
  Kryeshefi i IPK-së Kushtrim Hodaj së bashku me zëvendësministrin e MPB-së Bardhyl Dobra, pritën sot në takim në objektin e IPK-së delegacionin...
  Lajme20 Shkurt 2024
  Armend Zemaj, deputeti nga radhët e LDK-së ka thënë të martën se çmimet po vazhdojnë të rriten e qytetarët të varfërohen. Deputeti...
  Lajme20 Shkurt 2024
  Një grup prej katër avokatëve serb kanë dorëzuar këtë të martë në orën 12 një kërkesë në Gjykatën Kushtetuese të Republikës së...
  Kronika20 Shkurt 2024
  Prokuroria Speciale ka ngritur aktakuzë kundër Dibran Hoxha i njohur ndryshe si “Kobra” dhe katër personave të tjerë, lidhur me vrasjen të...
  Vip20 Shkurt 2024
  Beyonce ka folur për betejën e saj me psoriasis përpara prezantimit të linjës së saj të re të bukurisë. Artistja e “Renaissance”...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.