×
 • Lajme
 • Lajme

  Çka përmban ligji që mbron vlerat e UÇK-së?

  FrontOnline
  17 Korrik 2020

  Para se të bëheshin ushtar, secili pjesëtarë i UCK-së, kryente këtë betim. Pos rëndësisë që kishte rreshtimi para flamurit dhe zotimi për ta mbrojtur vendin duke dhënë edhe jetën, teksti i këtij betimi shumë shpejt do të mbrohet edhe me ligj.

  Projektligji për mbrojtjen e vlerave të luftës, parasheh si vlerë të luftës “tekstin e betimit të ushtarit të UCK-së”.

  Po ashtu në bazë të këtij dokumenti që e ka siguruar T7, me ligj do të mbrohet edhe lufta e UCK-së, Ushtria Çlirimtare e UCK-së, Veterani i UCK-së, të rënët për liri, flamuri, stema e shtabi i përgjithshëm i UCK-së, drejtoria politike, Arkivat e UCK-së, Kompleksi Adem Jashari…

  Një ligj i tillë para dy viteve ishte propozuar nga kreut i atëhershëm i Kuvendit Kadri Veseli, kurse në 2020 e ka ri sjell një deputet i ri i PDK-së.

  Ky projektligj ka paraparë edhe mbrojtjen institucione në fletarrestimin ndërkombëtare, por jo edhe mbrojtjen nga Gjykata Speciale.

  Në projektligjin e iniciuar nga PDK e të punuar më pas edhe Qeveria e Kosovës shihet ndërtimi i një Muzeu të Luftës i cili do të jetë me seli në Prishtinë.

  Sipas draft ligjit kushdo që nuk respekton këtë do të ketë edhe sanksione ligjore.

  Sipas deputetit Bytyqi ky ligj është dashur të bëhet para shumë kohësh.

  Ndërkohë, kryesia e Kuvendit të Kosovës ka dërguar për shqyrtim në komisionin përkatës këtë projektligj.

  KEDS ‘zhduk’ rrjetin ajror nga qendra e Malishevës
  Nga Rubrika
  Lajme25 Maj 2024
  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka thënë se procesi i regjistrimit të popullsisë për 50 ditë, nga rreth 2600 regjistrues në 38...
  Lajme25 Maj 2024
  Ministrja e Punëve të Jashtme, Donika Gërvalla, ka njoftuar se nesër, më 26 maj përfundon afati për të aplikuar në konkursin e...
  Lajme25 Maj 2024
  Ata që ranë për çlirim, tani përkujtohen në mënyra të ndryshme. Një prej tyre është edhe dhurimi i gjakut, siç veprohet tash...
  Të tjera
  Vip25 Maj 2024
  Në një ndër netët më emocionuese të televizionit shqiptar, prezantuesi i njohur Meriton Mjekiqi është shpallur banori i parë që largohet nga...
  Lajme25 Maj 2024
  E përditshmja amerikane, “The New York Times”, ka publikuar një artikull të gjatë për Richard Grenellin. Gazeta ka biseduar me 40 persona,...
  Lajme25 Maj 2024
  Avni Islami, njohës i sigurisë thotë se rritja e numrit të vrasjeve, plagosjeve duhet të na brengos si shoqëri e të jetë...
  Bota/Rajoni25 Maj 2024
  Në Shqipëri u zhvillua për herë të dymbëdhjetë para e komunitetit LGBT+. Pjesëtarë të këtij komuniteti dhe aktivistë marshuan në Tiranë nga...
  Vip25 Maj 2024
  Sonte (e shtunë) mbahet finalja e spektaklit shumë të shikuar Big Brother VIP Albania 3. Aventura mbi 100 ditore përmbyllet sonte me...
  Lajme25 Maj 2024
  Kah ikën u panë, e si dolën nuk dihej. Megjithatë, 8 muaj pas, në aleancën më të fuqishme në botë, do të...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.