Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  Çka përmban ligji që mbron vlerat e UÇK-së?

  FrontOnline
  17 Korrik 2020

  Para se të bëheshin ushtar, secili pjesëtarë i UCK-së, kryente këtë betim. Pos rëndësisë që kishte rreshtimi para flamurit dhe zotimi për ta mbrojtur vendin duke dhënë edhe jetën, teksti i këtij betimi shumë shpejt do të mbrohet edhe me ligj.

  Projektligji për mbrojtjen e vlerave të luftës, parasheh si vlerë të luftës “tekstin e betimit të ushtarit të UCK-së”.

  Po ashtu në bazë të këtij dokumenti që e ka siguruar T7, me ligj do të mbrohet edhe lufta e UCK-së, Ushtria Çlirimtare e UCK-së, Veterani i UCK-së, të rënët për liri, flamuri, stema e shtabi i përgjithshëm i UCK-së, drejtoria politike, Arkivat e UCK-së, Kompleksi Adem Jashari…

  Një ligj i tillë para dy viteve ishte propozuar nga kreut i atëhershëm i Kuvendit Kadri Veseli, kurse në 2020 e ka ri sjell një deputet i ri i PDK-së.

  Ky projektligj ka paraparë edhe mbrojtjen institucione në fletarrestimin ndërkombëtare, por jo edhe mbrojtjen nga Gjykata Speciale.

  Në projektligjin e iniciuar nga PDK e të punuar më pas edhe Qeveria e Kosovës shihet ndërtimi i një Muzeu të Luftës i cili do të jetë me seli në Prishtinë.

  Sipas draft ligjit kushdo që nuk respekton këtë do të ketë edhe sanksione ligjore.

  Sipas deputetit Bytyqi ky ligj është dashur të bëhet para shumë kohësh.

  Ndërkohë, kryesia e Kuvendit të Kosovës ka dërguar për shqyrtim në komisionin përkatës këtë projektligj.

  Sponsori gjeneral i PRINCE CAFFE Superligës, shpërblen mbretërit e basketbollit për edicionin 2022/23
  Nga Rubrika
  Lajme05 Qershor 2023
  Jörn Rohde, ambasadore i Gjermanisë në Kosovë, ka kërkuar sërish nga Qeveria e Albin Kurtit që të punojë urgjentisht në plotësimin e...
  Lajme05 Qershor 2023
  Është gjetur dhe konfiskuar në veri të Kosovës një veturë me targa gjermane, e cila dyshohet se është vjedhur në Gjermani. Sipas...
  Lajme05 Qershor 2023
  Deputeti i Lidhjes Demokratike të Kosovës, i është kundërpërgjigjur ministrit të Bujqësisë, Faton Peci duke e etiketuar si “Inspektori Peci në botën...
  Të tjera
  Lajme05 Qershor 2023
  Në lidhje me situatën në veri, anëtari i kryesisë së Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), Zenun Pajaziti ka thënë se aktivitetet e...
  Lajme05 Qershor 2023
  Kryetari i Zveçanit nga radhët e PDK-së, Ilir Peci tha se as që e mendon tash për tash dorëheqjen. Kurse kryetari tjetër...
  Bota/Rajoni05 Qershor 2023
  Katër persona janë arrestuar në Tiranë, për të cilët policia atje bëri të ditur se dyshohen për vepra të ndryshme penale. Një...
  Bota/Rajoni05 Qershor 2023
  Disa trafikantë shqiptarë të përfshirë në një mega trafik droge në Europë, si dhe në bashkëpunimin me klanet mafioze kalabreze, “Ndrangheta”, kanë...
  Lajme05 Qershor 2023
  Mbajtja e zgjedhjeve të parakohshme po shihet nga faktori ndërkombëtar si rruga e duhur për shtensionimin e situatës në Veri. Ish-kryetari i...
  Lajme05 Qershor 2023
  Sllagjana Pantoviq, është emëruar nënkryetare e komunës së Zveçanit. Kjo u konfirmua për Klankosova.tv nga kryetari i kësaj komune Ilir Peci. Pantoviq,...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.