×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Cila është rëndësia e Jerusalemit – pse askush nuk dëshiron të hapë ambasadë aty!?

  FrontOnline
  08 Shtator 2020

  Qyteti i Jerusalemit, i cili është djepi i feve hyjnore dhe njëra prej portave më të gjera të Azisë, Afrikës dhe Evropës, është një qytet i rëndësisë të veçantë edhe për nga të qenit një portë që hapet në Mesdheun Lindor.

  Për këtë arsye ky qyteti me 800 mijë banorë është shumë i rëndësishëm edhe për Palestinën, por edhe për Izraelin.

  Jerusalemi, i cili në gjuhën arabe quhet edhe Al-Kuds dhe në hebraishte Jerushalajm, është njëri prej qyteteve më të vjetra të botës. Së bashku me lindjen e islamit, ky qytet ka qenë edhe kibla e parë e myslimanëve para Qabes.

  Profeti Muhammed (a.s.) nga Jerusalemi është ngritur në Miraxh, që është njëra prej pikave të rëndësishme në përhapjen e fesë islame dhe në këtë vend u ndërtua kompleksi i Al-Aksa.

  Xhamia Al-Aksa dhe Kubetu-s Sahra janë simbolet e myslimanëve të qytetit. Jerusalemi për herë të parë është ngadhënjyer nga ana e halifes Hz. Omer.

  Ky qytet sa është i rëndësishëm për islamin, në të ndodhen edhe gurthemele të besimeve të hebrenjve dhe të krishtere.

  Sipas besimit krishterë Hz. Isa është kryqëzuar këtu prandaj Jerusalemi pranohet si vend për kryerjen e haxhit për krishterët.

  Ndërkaq për hebrenjtë ky qytet është i veçantë pasi Mbreti Davud e kishte ngadhënjyer në shekullin e 10-të para erës sonë.

  Shkëlqimin Jersualemi ka fituar nën administrimin e Perandorisë Osmane për 4 shekuj. Muret mbrojtëse përreth qytetit,dyqanet dhe infrastruktura u ndërtuan nga ana e Sulltan Sulejmanit të Mrekullueshëm.

  Këto mure tani ndajnë nga njëra-tjetra lagjet e Gregorianëve armenë, ato krishtere, hebreje dhe të myslimanëve.

  Qyteti i vjetër është i përfshirë në listën e trashëgimisë botërore të UNESCO-s. Edhe pse ky qytet në vete mirëpret një numër të madh të vendeve të shenjta, ai gjatë historisë ka qenë skenë e shumë luftërave.

  Gjatë shekujve 11-13 janë organizuar kryqëzatat dhe luftërat e mëdha për kontrollimin e Jerusalemit por ka ngadhënjuar Salahuddin Ejubi i njohur si “ngadhënjyesi”.

  Jerusalemi, i cili shumë herë është rrënuar dhe rindërtuar, ai mes viteve 1517-1917 (400 vjet) ka qenë nën sovranitetin osman,dhe pas 1917 deri në 1947 nën sovranitetin anglez kur edhe u nda në dy pjesë në atë lindor dhe përëndimor gjegjësisht në musliman dhe hebrej.

  Pas betejave të viteve 1967 Izraeli e pushtoi Jerusalemin Lindor dhe për gjysmëshekulli është duke bërë përpjekje për të kolonizuar dhe larguar palestinezët e mbetur atje.

  Edhe pse Izraeli në vitin 1980 kishte shpallur Jerusalemin kryeqytet atë nuk kishin pranuar asnjë shtet sepse sipas vendimeve të Kombeve të Bashkuara Jerusalemi konsiderohet qytet i okupuar.

  Vendimi i qeverisë Trump në vitin 2017 për hapjen e ambasadës amerikane në Jerusalem u dënua nga pjesa tjetër e botës dhe nga klerët fetarë.

  Aktualisht në Jerusalem funksionon vetëm ambasada e SHBA-së dhe e Guatemalës

  Comodita në panairin M.O.W. po shijon takimet me biznese për mundësi shkëmbimi eksperiencash, rrjetëzimi dhe bashkëpunimi
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni05 Dhjetor 2023
  Bashkimi Evropian (BE) i ka kërkuar Bosnjë e Hercegovinës të bëjë më shumë reforma në mënyrë që të mundë t’i fillojë bisedimet...
  Bota/Rajoni05 Dhjetor 2023
  Në shkollën fillore “Todor Janev” të Komunës Çashkë të Velesit përfundimisht filloi mësimi shqip për nxënësit e klasës së parë. Lajmin e...
  Bota/Rajoni05 Dhjetor 2023
  Qeveria italiane pritet t’i japë dritën jeshile pasditen e kësaj marte marrëveshjes së nënshkruar në 6 Nëntor në Romë mes kryeministrave Rama...
  Të tjera
  Vip05 Dhjetor 2023
  Alby dhe Kaderi drisa po pastronin kuzhinën kanë qenë të revoltuara. Ato kanë debatuar me Blerandon. Alby ka thënë se “duke e...
  Sport05 Dhjetor 2023
  Barcelona nuk ka shumë hapësira për të manovruar në afatin kalimtar të janarit dhe ky ka qenë problemi që prej emërimit të...
  Lajme05 Dhjetor 2023
  Aktivistja e PSD-së, Donjeta Demolli, duke komentuar Asociacionin e Komunave me Shumicë Serbe ka kritikuar Qeverinë Kurti. Demolli e PSD-së theksoi se...
  Lajme05 Dhjetor 2023
  Sektori për Hetimin e Krimeve Ekonomike në Prishtinë ka pranuar informata se një subjekt biznesor, i cili operon në kryeqytet, bën shitjen...
  Kronika05 Dhjetor 2023
  Katër persona janë lënduar si pasojë e një aksidenti që ka ndodhur në rrugën Ferizaj-Shtërpcë, konkretisht në fshatin Bajnicë të Kaçanikut. Lajmin...
  Lajme05 Dhjetor 2023
  Gëzim Kastrati prej vitesh po mbart një dhimbje të madhe për vajzën e tij, Diana Kastrati, e vrarë në 2011 nga ish-bashkëshorti i...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.