×
 • Lajme
 • Lajme

  Cila është mundësia e ardhjes së mërgimtarëve nga Gjermania në Kosovë?

  FrontOnline
  19 Qershor 2020

  Gazetari i Deutsche Welle, Bahri Cani, ka folur për mundësit që kanë kosovarët të cilët jetojnë në Gjermani për të ardhur drejtë Kosovës për pushime verore.

  “500 mijë shqiptarë sa jetojnë në Gjermani dëshirojnë që pushimet e tyre t’i kalojnë në Kosovë, Shqipëri dhe vendet tjera”.

  “Sipas listës së fundit që ka publikuar Gjermania, Kosova dhe të gjitha vendet e Ballkanit Perëndimor radhiten në vendet e rrezikuara për udhëtime”.

  “Kjo nuk do të thotë që njerëzit nuk guxojnë të udhëtojnë dhe nuk duhet mirëpo shteti gjerman në këtë mënyrë e heq përgjegjësinë nga vetja, në qoftë se i ndodh dikujt diçka gjatë pushimit, nuk e merr kurrfarë përgjegjësie që ta kthejë dhe e dyta nëse dikush sëmuret mund të ndodh që as siguracionet nuk ju vlejnë”.

  “Për momentin rregulli është që ata që kthehen përmes aeroplanit të shkojnë në karantinë 2 javë”.

  Cani në Klan Kosova ka deklaruar se cilat janë mundësit për t’i ikur karantimit 2 javorë për ata të cilët hynë në Gjermani pasi kanë vizituar një vend të Ballkanit.

  “Mirëpo, tani kufijtë e BE’së janë hapur dhe nuk ka kurrfarë kontrolle dhe në qoftë se dikush kalon në Kroaci ai padyshim që do të kalojë edhe në Gjermani pa kurrfarë kontroll”.

  “Ekziston edhe një mundësi tjetër për t’i ikur karantimit, në qoftë se dikush ka një test që nuk është më i vjetër se 3 ditë dhe testi është negativ dhe nuk ka nevojë të futet në karantimit”.

  “Ne më 1 korrik presim që B’-ja të sugjeroj zvogëlimin e kësaj liste të vendeve të rrezikuara po shpresoj shumë që vendet e Ballkanit te mos jenë më në këtë listë”.

  “Mirëpo ju e dini se vende e Blalkanit Kosova, Serbia, Shqipëria këto ditë kanë numër më të madh të rasteve me Covid-19”, ka thënë Cani.

  Njoftimet nga KEDS, vendet që do të mbesin nesër pa rrymë
  Nga Rubrika
  Lajme05 Dhjetor 2023
  Fotografia është publikuar në emisionin Opinion në Tv Klan mbrëmjen e sotme. Në këtë fotografi është Liridona Ademaj me motrën e saj....
  Lajme05 Dhjetor 2023
  Ministrja e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit (MASHTI), Arbërie Nagvaci i akuzon qeverisjet e kaluara për rezultatet e dobëta të nxënësve kosovarë...
  Lajme05 Dhjetor 2023
  Të martën mbrëma vëllau i Liridona Ademajt, Leonard Ademaj, ka shkruar në Facebook duke kërkuar drejtësi të shpejtë dhe profesionale, “pa vonesa...
  Të tjera
  Bota/Rajoni05 Dhjetor 2023
  I dyshuari i pestë për vrasjen e dyfishtë në Maqedoni, Ljupço Palevski, është arrestuar nga policia e Turqisë, përcjell Telegrafi Maqedoni. Informacionet...
  Lajme05 Dhjetor 2023
  Prokuroria Themelore në Prishtinë, në dosjen e dorëzuar në Gjykatën Themelore në Prishtinë më 2 dhjetor 2023, tregon veprimet që pretendohet se...
  Vip05 Dhjetor 2023
  Konkurrenti i Big Brother VIP Kosova, Lumbardhi nuk është ndjerë mirë gjatë mbrëmjes së sotme. Ai ka pasur dhimbje stomaku, derisa në...
  Vip05 Dhjetor 2023
  Konkurrentja e re e Big Brother VIP Kosova, DJ Miss Rose ka zhvilluar një bisedë me Ilirianën. Mes një bisede disa minutëshe,...
  Lajme05 Dhjetor 2023
  Kosova është renditur pothuajse në vendet e fundit në rezultatin e testit PISA për vitin 2022. Ajo është renditur në vendin e...
  Lajme05 Dhjetor 2023
  Presidentja Vjosa Osmani ka takuar Mbretin dhe Mbretreshën e Lesotos në Dubai në kuadër të Konferencës së Kombeve të Bashkuara për Ndryshimet...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.