×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Burundi, pas 22 vitesh emërohet kryeministri i ri

  FrontOnline
  24 Qershor 2020

  Parlamenti i Burundit ka miratuar emërimet e zv/president dhe kryeministrit të vendit të bëra nga presidenti i sapozgjedhur Evariste Ndayishimiye.

  Media lokale njoftuan se Parlamenti ka miratuar emërimin e Alain-Guillaume Bunyoni si kryeministër dhe Bazombanza Prosper si zv/president.

  Zyra e kryeministrit u shfuqizua në vitin 1998 dhe u rivendos tani me emërimin e Bunyoni.

  Sipas kushtetutës së vendit, kryeministri është kreu i ekzekutivit ndërsa zv/presidenti ndihmon presidentin në ushtrimin e detyrave të tij.

  Ndayishimiye u betua javën e kaluar si presidenti i ri në Burundi për një mandat 7 vjeçar me të drejtë që të mund të rizgjidhet edhe një herë.

  Kjo erdh pas vendimit të Gjykatës Kushtetuese e cila mbështeti Ndayishimiye si fitues të zgjedhjeve presidenciale të mbajtura më 20 maj.

  Gjykata urdhëroi presidentin e zgjedhur të merrte detyrën menjëherë pas vdekjes së ish-presidentit Pierre Nkurunziza ndërsa Ndayishimiye i bëri thirrje bashkësisë ndërkombëtare të mbështesë Burundin.

  Kredi me afat rekord të shqyrtimit dhe aprovimit
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni28 Shkurt 2024
  Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov do të vizitojë Turqinë të premten dhe të shtunën, tha zëdhënësja ruse Maria Zakharova, ndërsa të...
  Bota/Rajoni28 Shkurt 2024
  Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në një shkollë në Gjermani, ku si pasojë e një sulmi me thikë kanë mbetur të...
  Bota/Rajoni28 Shkurt 2024
  Papa Françesku, që po përballet me grip, është dërguar në spital të mërkurën pas deklarimit të përjavshëm, ka njoftuar Vatikani. Vatikani nuk...
  Të tjera
  Vip28 Shkurt 2024
  Partnerja e Kanye West, Bianca Censori mund të përballet me burg ose një gjobë prej 15,000 euro pasi theu ligjin e ekzibicionizmit...
  Vip28 Shkurt 2024
  Çifti i krijuar në “BBVK”, Lumbardh Salihu dhe Kader Kicaj po vazhdojnë romancën edhe pas daljes nga ky format. Mirëpo, duket se...
  Sport28 Shkurt 2024
  Amir Rrahmani ka gjetur golin e radhës në Serie A. Kapiteni i Kosovës shënoi golin e barazimit për Napolin në ndeshjen ndaj...
  Lajme28 Shkurt 2024
  Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca, bëri homazhe dhe vendosi lule në kompleksin e varrezave të Likoshanit dhe Qirezit, në përkujtim dhe...
  Lajme28 Shkurt 2024
  Adi Krasta, zëvendësdrejtori i televizionit publik të Kosovës, është kapur duke bërë një veprim skandaloz në emisionin ‘X Factor’ në Shqipëri. Përgjatë...
  Lajme28 Shkurt 2024
  Kryetari i Sindikatës së Pavarur të Sektorit Privat të Kosovës, Jusuf Azemi, ka thënë se do të vazhdojë greva e punëtorëve teknik...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.