Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  Brishtësia e shumicës parlamentare, peng i punës së Kuvendit të Kosovës

  FrontOnline
  3 vite më parë

  Puna e Kuvendit të Kosovës gjatë sesionit pranveror ka qenë minimale. Në 24 seanca plenare, të zgjedhurit e popullit kanë miratuar vetëm 10 projektligje nga gjithsej 138. Kjo ka bërë që 87 për qind e projektligjeve të mos procedohen në Kuvend. E hyrja në pushim e deputetëve të Kosovës me këtë performancë të dobët po konsiderohet e gabuar nga Instituti Demokratik i Kosovës (KDI).

  Kjo e fundit, që monitoron nga afër Kuvendin, sot publikoi të dhënat kryesore të punës tetë mujore të të zgjedhurve të popullit.

  Hulumtuesi Eugen Cakolli tha se brishtësia e numrave të koalicionit qeveritar ka bërë që mos të sigurohet shumica minimale as për ligje të thjeshta.

  “Bazuar në planin legjislativ të Qeverisë së Kosovës dhe ligjeve të iniciuar nga vetë deputetët, agjenda legjislative e Kuvendit për këtë vit përfshinë gjithsej 138 projektligje. Gjatë këtij sesioni, Kuvendi ka arritur të miratojë vetëm dhjetë prej këtyre projektligjeve, apo në përqindje vetëm 7 për qind të numrit të përgjithshëm të projektligjeve të planifikuara. Në komisione parlamentare në procedurë të shqyrtimin janë edhe 8 projektligje tjera. Ndërsa 120 projektligjet, apo 87 për qind e tyre nuk janë proceduar fare në Kuvend nga ana e qeverisë”, tha Cakolli.

  Cakolli punën e mangët të deputetëve, e arsyetoi edhe me emergjencën shëndetësore dhe krizën politike që ka qenë gjatë këtij viti.

  “Puna e Kuvendit të Kosovës gjatë kësaj periudhe ka qenë minimale. Sidomos për periudhën tremujore nga muaji mars deri në muajin maj. Përgjatë të cilës performanca e punës së Kuvendit ka qenë pothuajse zero për shkak të problemeve politike, por edhe punës që është lidhur me pandeminë”, u shpreh ai.

  Cakolli vlerësoi se Kuvendi do të duhej të vazhdonte punimet për të shqyrtuar tetë projektligjet që janë në procedurë për rimëkëmbjen ekonomike.

  “Mbyllja e punimeve të sesionit pranveror të punës së Kuvendit në kohën kur vendi veçse ndodhet në mes të krizës ekonomike e shëndetësore dhe ka projektligje që ndërlidhen me menaxhimin e pandemisë të cilat janë në procedurë është vendim i gabuar i Kuvendit të Kosovës”, tha ai.

  Në këtë konferencë për media u tha se grupi parlamentar i Lëvizjes Vetëvendosje ka qenë më aktivi me pyetje parlamentare, derisa u kritika sjellja jo parlamentare e disa deputetëve gjatë këtij sesioni. /kp/

  Po vjen “Cyber ZERO” eventi që jep përgjigje për çdo lloj kërcënimi online
  Nga Rubrika
  Lajme24 Mars 2023
  Deputeti i Vetëvendosjes, Enver Dugolli ka njoftuar që është liruar nga spitali ku po qëndronte për shkak të gjëndjes së rënduar shëndetësore....
  Lajme24 Mars 2023
  Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, bashkë me ambasadorin e Zvicrës në Kosovë, Thomas Kolly, kanë nënshkruar marrëveshje për projektin “Shërbime Shëndetësore të...
  Lajme24 Mars 2023
  Ish-ministri i Jashtëm, Skender Hyseni, i ka reaguar kryetarit të Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Lumir Abdixhiku, pasi e akuzoi Hysenin se...
  Të tjera
  Lajme24 Mars 2023
  Kryeministri Albin Kurti, në manifestimin qendror në shënim të 25-vjetorit të Epopesë së Dukagjinit, ka thënë se rezistenca e familjes Haradinaj dhe...
  Bota/Rajoni24 Mars 2023
  Në bashkëbisedimin që ka zhvilluar në Londër në Institutin Mbretëror të Marrëdhënieve Ndërkombëtare, kryeministri Edi Rama është pyetur në lidhje me fjalimin...
  Front TV24 Mars 2023
  Sot shënohet 24-vjetori i fillimit të sulmeve të NATO-s ndaj caqeve ushtarake policore serbe. 24 vjet më parë NATO ndërhyri për të...
  Vip24 Mars 2023
  Aktori Evis Pupa është një tjetër personazh brenda shtëpisë së “Big Brother Vip”, i cili me qetësinë e tij ka arritur që...
  Lajme24 Mars 2023
  Kryesia e Partisë Socialdemokrate (PSD), me rastin e shënimit të 25-vjetorit të Epopesë së Dukagjinit, ka bërë homazhe në Kompleksin Memorial “Dëshmorët...
  Lajme24 Mars 2023
  Ekipet e “Xhenios” të Gardës Kombëtare të Forcës së Sigurisë së Kosovës kanë nisur ndërtimin e urës mobile në fshatin Aqarevë të...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.