Gjuha:
×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Bosnja dhe Hercegovina shpall sërish gjendje të epidemisë

  FrontOnline
  17 Korrik 2020

  Në Bosnjë e Hercegovinë sot sërish është shpallur gjendje e epidemisë, me qëllim të veprimit më efikas që të parandalohet përhapja e koronavirusit.

  “Shpallja e epidemisë së Covid-19 në të gjithë territorin e Federatës së BeH-së nënkupton veprim më operativ të të gjitha institucioneve relevante të cilat zbatojnë masa për parandalim të përhapjes së Covid-19”, thuhet në kumtesën e Ministrisë së Shëndetësisë.

  Në kumtesë shtohet se shpallja e epidemisë nuk do të thotë vendosje e masave të reja kufizuese, por vetëm do të tentohet më me efikasitet të zbatohen masat e vendosura.

  Bëhet fjalë për mbajtjen e distancës fizike, ndalesë për tubime më të mëdha dhe detyrim për mbajtjen e maskave mbrojtëse në ambient të hapur, por edhe në disa ambiente të hapura, siç janë tregjet.

  Drejtori i Institutit për Shëndet Publik i Republikës Sërpska, Branisllav Zhelkoviq, në konferencë për shtyp, sot tha se gjendja epidemiologjike atje mund të përshkruhet si e pavolitshme.

  Ai paralajmëroi se së shpejti me siguri do të vendoset detyrimi për mbajtjen e maskave mbrojtëse në ambient të hapur.

  Petrol Company hap pikën më të re në Orllat me super çmime për Black Friday: Diesel 1.51€ dhe Benzinë 1.38€
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni28 Maj 2023
  Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky përshëndeti të dielën rizgjedhjen e presidentit turk Rexhep Tajip Erdogan, i cili pavarësisht lidhjeve të ngushta me liderin...
  Bota/Rajoni28 Maj 2023
  Nga 75,42 për qind të votave të numëruara, presidenti Erdogan kryeson në raundin e dytë të zgjedhjeve presidenciale me 53,41 për qind...
  Bota/Rajoni28 Maj 2023
  Me fitoren e balotazhit të së dielës, Rexhep Taip Erdogan fiton mandatin e tretë presidencial radhazi duke u bërë një nga njerëzit...
  Të tjera
  Lajme28 Maj 2023
  Shtetet e Bashkuara të Amerikës e kanë përsëritur qëndrimin e QUINT-it të datës 26 maj rreth situtatës së krijuar në tri komunat...
  Lajme28 Maj 2023
  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka treguar se çfarë ka biseduar me eurodeputeten, Viola von Cramon, pasi kjo e fundit e ka...
  Bota/Rajoni28 Maj 2023
  Rivali i Rexhep Tajip Erdogan, Kemal Kilicdaroglu, ka mbajtur një fjalim, duke thënë se zgjedhjet nuk kanë qenë fer. Kilicdaroglu është shprehur...
  Bota/Rajoni28 Maj 2023
  Presidenti i Shqipërisë Bajram Begaj ka uruar homologun e tij, Recep Tayip Erdogan për zgjedhjen e tij si president i Turqisë për...
  Lajme28 Maj 2023
  Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Dimal Basha, i ka reaguar eurodeputetes, Viola von Cramon, pasi kjo e fundit në Zveçan iu tha forcave...
  Sport28 Maj 2023
  Në Allianz Stadium zhvillohet ndeshja e javës së 37-të në Serie A ndërmjet Juventusit dhe Milanit. Zonja e Vjetër pozicionohet në vend...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.