Gjuha:
×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Blen çantën Cartier për 1$ dhe e shet për 7500$

  FrontOnline
  29 Mars 2023

  Një grua nga Karolina e Veriut kishte një minierë antike ari të fshehur në një grumbull veshjesh të vjetra për më shumë se një vit përpara se ta shiste për një shumë të madhe 7,500 dollarë.

  Shitësi i veshjeve të cilësisë së mirë, Chandler West, 29 vjeç, nga Charlotte, bleu një çantë mbrëmjeje antike të viteve 1920, Cartier Art Deco për 1 dollarë në nëntor 2021.

  Kur bleu çantën, ajo nuk e dinte se sa ia vlente ose se kishte 12 gurë të çmuar, duke përfshirë diamante dhe lazuli, të vendosur në kapësen e saj – me emrin ikonik të markës të fshehur poshtë.

  “Unë thjesht mendova se dukej e vjetër,” tha West në një video të TikTok. “Isha sikur të mos e dija se kur ishte, por duket e vjetër, si më e vjetër se thjesht e vjetër, si e vjetër e nivelit antik. Kështu që unë e di se vlen më shumë se një dollar. Dhe është e bukur dhe më pëlqeu kështu që e bleva.’

  Kur ajo e bleu atë në një ankand online pronash, askush tjetër nuk kishte ofertuar për të dhe cilësia e keqe e imazhit të produktit nuk e ndihmoi, por West gjeti një shans, duke ofruar një dollar të vetëm.

  “Më kujtohet se kishte vetëm një foto të saj”, tha ajo. “Dhe nuk kishte asnjë ofertë për të, kështu që unë munda ta merrja për 1 dollarë,” tha Chandler.

  “U ul në një grumbull gjërash që më nevojiteshin vetëm për të hulumtuar, të cilat nuk i kisha arritur ende deri në këtë vit [2022]. Në rregull, unë do të kërkoj [çantën] dhe do të kuptoj se kur jeni nga dhe cila është marrëveshja juaj,” tha ajo në një video të dhjetorit.

  Ajo fillimisht filloi të hulumtojë nëse gurët blu dhe diamantet e vendosur në kapësen e çantës ishin të vërteta dhe sa mund të vlejnë.

  Edhe pse kishte dyshimet e saj për diamantet, ajo besonte se gurët blu, lapis lazuli, ishin gjëja e vërtetë, kështu që u nis për të pyetur me një grup koleksionistësh të vjetër në Facebook për të parë nëse mund ta ndihmonin të identifikonte çantën.

  Një anëtar i tha asaj se “pëlhura jakkardi mëndafshi e çantës është frymëzuar nga tekstilet safavide të shekullit të 17-të” dhe çanta ishte “shumë popullore për çantat e mbrëmjes në Francë në vitet 1920”.

  Përdoruesi i tha asaj gjithashtu se marka franceze luksoze Cartier – e cila përfaqësohet nga aktorët si Timothée Chalamet dhe Lily Collins sot – prodhoi çanta të ngjashme në vitet 1920 dhe për të kontrolluar kapësen për emrin e markës.

  Pavarësisht gjithë kësaj, West ishte ende e dyshimtë se blerja e saj prej 1 dollarësh, së cilës i mungonte çdo lloj etikete brenda, mund të ishte nga marka e bizhuterive luksoze, por ajo vendosi ta kontrollonte gjithsesi.

  @ciao.chandler

  My most 💰💰antique find to date. #antiques #1920sfashion #antiqueclothing #finejewelry

  ♬ original sound – Chandler 🌸

  Kredi me afat rekord të shqyrtimit dhe aprovimit
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni29 Maj 2023
  Kryeministri spanjoll Pedro Sanchez njoftoi të hënën se Spanja do të shkojë në zgjedhje të përgjithshme të parakohshme më 23 korrik. Ky...
  Bota/Rajoni29 Maj 2023
  Ministri i Punëve të Jashtme i Serbisë, Ivica Daçiq, tha se “aktet e njëanshme” të autoriteteve të Kosovës rrezikojnë ta destabilizojnë rajonin...
  Bota/Rajoni29 Maj 2023
  75 shkolla në të gjithë Serbinë kanë marrë njoftime për bomba deri në orën nëntë të mëngjesit të sotëm. Kështu i është...
  Të tjera
  Lajme29 Maj 2023
  Për të martën parashikohet të mbajë mot me diell dhe vranësira, ku kryesisht gjatë orëve të pasditës dhe mbrëmjes, pritet të ketë...
  Lajme29 Maj 2023
  Pas përleshjeve në veri mes protestuesve serbë dhe forcave të KFOR-it, nën arrest po mbahen të paktën tre persona. Përmes burime nga...
  Lajme29 Maj 2023
  Ambasadori amerikan në Serbi, Christopher Hill, ka thënë se dialogu është e vetmja rrugë për të ecur përpara, duke i bërë thirrje...
  Lajme29 Maj 2023
  Ish-presidenti Fatmir Sejdiu ka thënë se shihet qartë që protestat në veri janë të dhunshme dhe të udhëhequra nga bandat e njohura...
  Lajme29 Maj 2023
  Ministria e Punëve të Jashtme e Austrisë i ka dënuar fuqishëm sulmet e dhunshme ndaj ushtarëve të KFOR-it, pjesëtarëve të EULEX-it dhe...
  Lajme29 Maj 2023
  Shefja e UNMIK-ut, Caroline Ziadeh, ka thënë se është e alarmuar nga dhuna në veri të Kosovës dhe veprimet e mëparshme gjatë...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.