[wp-story]

Lajme

Biden i shkruan Osmanit, përmend njohjen e Kosovës nga Serbia

Biden i shkruan Osmanit, përmend njohjen e Kosovës nga Serbia
16:16 | 16 Shkurt 2021

Presidenti i SHBA-ve, Joe Biden, e ka uruar u.d të presidentes, Vjosa Osmanin, me rastin e 13-të vjetorit të pavarësisë së Republikës së Kosovës, raporton Front Online.

Biden në këtë letër ka thënë se SHBA-të mezi presin të punojnë me Qeverinë e ardhshme në rrugën drejt integrimit në Bashkim Evropian, derisa ka specifikuar se ka shumë punë për të bërë drejt arritjes së një marrëveshje për normalizim të raporteve me Serbinë që në qendër do të ketë njohjen reciproke.

“Mezi po presim të punojmë me Qeverinë e ardhshme  për të quar Kosovën përpara në rrugën e saj evropiane. Ka shumë punë për të bërë përfshirë Marrëveshjen gjithëpërfshirëse të normalizimit të mardhënieve me Serbinë që në qendër e ka njohjen e ndërsjellë me të cilën forcohet sundimi i ligjit përballimi i pandemisë me Covid-19 dhe nxitja e rritjes ekonomike që mundëson një të ardhme të prosperuar për të gjithë qytetarët e Kosovës. Shtetet e Bashkuara të Amerikës mbeten partner dhe mik i përkushtuar i Kosovës në këto përpjekje. Ndërkaq për mua personalisht, Kosova vazhdon të mbajë një vend të vecant për familjen Biden, në shenjë respekti gjatë gjithë kohës gjatë të cilës djali ynë i ndjerë Boe Biden punoi për të siguruar paqen, drejtësinë dhe shtetin e së drejtës për të gjithë qytetarët e Kosovës”, thuhet në letrën e Presidentit të SHBA-ve, Joe Biden./ Front Online/

Bonus dhe Premium Kartela të cilat po i ofron Petrol Company, kartelat më të kërkuara nga klientët

Të tjera