Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  Biblioteka e qytetit në Gjilan hap dyert për lexuesit nga e hëna

  FrontOnline
  11 Shtator 2020

  Komuna e Gjilanit ka konfirmuar se nga e hëna përveç hapjes së shkollave do të hapet edhe biblioteka e qytetit për lexuesit.

  Ndërkaq ekipet mobile shëndetësore do të jenë të pranishme në këto institucione ku edhe do të bëhet matja e temperaturës nëpër shkolla dhe në bibliotekën e qytetit.

  Kryetari i komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri ka deklaruar se numri i lexuesve në sallat e bibliotekës në qytet do të jetë i kufizuar dhe se çdo lexues do të jetë i detyruar që të mbajë maskën.

  “Nga e hëna do të hapim bibliotekën e qytetit për lexuesit me numër të kufizuar dhe me masa mbrojtëse. Do të kemi edhe ekipin mobil të mjekëve në mënyrë që të kontrollohet dhe të inspektohet gjendja e qytetarëve që frekuentojnë ato objekte”, ka thënë Haziri.

  Ai ka thënë se me hapjen e shkollave duhet rritur edhe përgjegjësia dhe ata prindër të cilët dyshojnë se fëmijët e tyre kanë temperaturë të lartë duhet të njoftojnë shkollën dhe fëmijët e tyre të qëndrojnë në shtëpi dhe më pas mjekët do të vizitojnë për të konstatuar gjendjen e fëmijës. Ai ka thënë se edhe nëpër shkolla do të monitorohet gjendja nga ekipet shëndetësore.

  Haziri ka folur edhe për numrin e të infektuarve me COVID-19 në këtë komunë. Ai ka thënë se 27 persona janë të shtrirë në Spitalin Regjional të Gjilanit ku 6 qytetar janë në përkujdesje intensive.

  “Kemi vlerësimin për 24 orët e fundit. Kemi 27 të konfirmuar me COVID-19 në hospitalizim në Spitalin Regjional të Gjilanit. Kemi 111 raste aktive kurse 41 qytetar kanë humbur betejën ndaj COVID-19”, ka shtuar ai.

  NimiTV ofron 30% zbritje për Black Friday
  Nga Rubrika
  Lajme02 Qershor 2023
  Ish-ambasadori i Holandës në Kosovë, Robert Bosch, situatën në veri të Kosovës në javën e shkuar e vlerësoi si serioze dhe, sipas...
  Lajme02 Qershor 2023
  Nënkryetarja e PDK-së, Vlora Çitaku e ka vlerësuar aventureske qasjen politike të kryeministrit të Kosovës Albin Kurti gjatë muajve të fundit. Kërkesat...
  Lajme02 Qershor 2023
  Numri i nxënësve në shkollat fillore dhe të mesme në nivel vendi ka shkuar duke rënë vazhdimisht. Krahasuar me vitin shkollor 2008/2009,...
  Të tjera
  Vip02 Qershor 2023
  Këngëtarja e njohur shqiptare, Dafina Zeqiri, është mjaft aktive dhe ndan me ndjekësit në rrjete sociale postime të ndryshme. Ajo ditë më...
  Bota/Rajoni02 Qershor 2023
  Të paktën 70 persona kanë vdekur dhe më shumë se 350 janë plagosur pas përplasjes së trenave në Indi. Mediat raportojnë se...
  Bota/Rajoni02 Qershor 2023
  Gjykata e shkallës së parë e Elbasanit, në Shqipëri, liroi nga burgu ish-ministrin e Brendshëm, Saimir Tahiri, ndërsa i kishte mbetur pa...
  Lajme02 Qershor 2023
  Nënkryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lutfi Haziri, ka kërkuar nga presidentja Vjosa Osmani që ta ushtrojë detyrën e saj kushtetuese për...
  Lajme02 Qershor 2023
  Politikani shqiptar i Maqedonisë së Veriut, Ali Ahmeti ka vizituar sot prindërit e ish-presidentit Hashim Thaçi në Kosovë. I shoqëruar nga zëvendëskryeministri...
  Lajme02 Qershor 2023
  Pas më shumë se tetë orëve, ka përfunduar debati parlamentar për situatën në veri. Opozita ka hedhur kritika ndaj pushtetit për zhvillimet...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.