×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Besa Shahini: UÇK është themeli i Republikës së Kosovës

  FrontOnline
  25 Qershor 2020

  Ministrja e Arsimit në Republikën e Shqipërisë, Besa Shahini, ka reaguar pas ngritjes së aktakuzës nga Gjykata Speciale, për presidentin Hashim Thaçi dhe kryetarin e PDK-së, Kadri Veseli.

  Në një shkrim në rrjete sociale, Shahini ka thënë se Ushtria Çlirimtare e Kosovës është themeli i Republikës së Kosovës, duke shtuar se çdo përpjekje për të cënuar këtë vlerë të Kosovës duhet dënuar nga të gjithë.
  Shkrimi i plotë:

  UÇK-ja ishte ushtri ÇLIRIMTARE dhe mishërimi i përpjekjes për liri.

  Ajo është themeli i Republikës së Kosovës. Çdo përpjekje për të cënuar këtë vlerë të Kosovës duhet dënuar nga të gjithë.

  Prince Espresso miku më i mirë i yjeve të Sunny Hill Festival
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni15 Prill 2024
  Të paktën tre persona humbën jetën pasi një helikopter u rrëzua në jug të Mexico City, sipas autoriteteve lokale. Pablo Vazquez, kreu...
  Bota/Rajoni15 Prill 2024
  Donald Trump do të bëhet ish-presidenti i parë në historinë e SHBA-së që përballet me akuza penale sot, ndërsa në Nju Jork...
  Bota/Rajoni15 Prill 2024
  Presidenti Emmanuel Macron, ka deklaruar se Franca do të bëjë gjithçka që mundet për të shmangur përshkallëzimin e mëtejshëm të konfliktit midis...
  Të tjera
  Lajme15 Prill 2024
  Thuhet qartë në Nenin 4 të Marrëveshjes së Ohrit se Serbia “nuk do ta kundërshtojë anëtarësimin e Kosovës në asnjë organizatë ndërkombëtare”....
  Lajme15 Prill 2024
  Ministrja e Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë, Rozeta Hajdari, është parë mëngjesin e sotëm teksa po hynë në Prokurorinë Speciale të Republikës së...
  Bota/Rajoni15 Prill 2024
  Azerbajxhani dhe Armenia do të përballen në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë (GJND), lidhur me akuza për “spastrim etnik”, përderisa tensionet ushtarake po...
  Ekonomi15 Prill 2024
  Një delegacion i Bankës Qendrore të Kosovës, i kryesuar nga guvernatori Ahmet Ismaili, po merr pjesë në takimet pranverore të Fondit Monetar...
  Kronika15 Prill 2024
  Rryma dyshohet se ka shkaktuar zjarin në një depo të frutave në Podujevë. Kështu kanë deklaruar para policisë, dëshmitarët. “Raportohet se një...
  Lajme15 Prill 2024
  Sot përfundon afati për aplikim për akreditimin e vëzhguesve të subjekteve politike të kryetarëve aktual, OJQ-ve vendore/ndërkombëtare dhe mediave. Këtë e konfirmoi...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.