×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Bëri sfidën e ‘Tik Tok’, humb jetën tragjikisht 15-vjeçarja

  FrontOnline
  06 Shtator 2020

  Benadryl është një medikament pa recetë që trajton alergjitë dhe ftohjen. Por sipas ekspertëve, konsumimi në sasi të mëdha mund të çojë deri në vdekje. Një ekspert për mediat në Oklahoma tha se adoleshentët mendojnë se ky medikament jep efektet e marijuanës, por kjo nuk është e vërtetë.

  Pasi konsumojnë Benadryl, të rinjtë mund të përjetojnë halucinacione dhe efekte të ngjashme me droga të jashtëligjshme. Nën këto afekte ata filmojnë veten dhe e publikojnë në Tik Tok.

  Scott Schaeffer, drejtor i Qendrës për Informacione nga Helmet dhe Drogat. Në Oklahoma, tha për mediat se kjo metodë mund të shkaktojë rrezik të madh për jetën.

  Në fillim, mund të pësojnë kriza e më pas sëmundje në zemër. Zemra ka tendencë të dalë nga ritmi i saj i zakonshëm dhe të mos pompojë gjak në mënyrë efektive.š

  Ndërgjegjësimi mbi autizmin dhe ndryshimi i narratives për autizmin dhe Personat me Aftësi të Kufizuar
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni24 Shkurt 2024
  Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Mbretëria e Bashkuar kanë kryer kryer sulmin e katër kundër objektivave të grupit Houthi të mbështetur...
  Bota/Rajoni24 Shkurt 2024
  Ministrja e Jashtme gjermane, Annalena Baerbock, ka kujtuar dyvjetorin e agresionit rus kundër Ukrainës. Baerbock tha se në kto dy vjet, janë...
  Bota/Rajoni24 Shkurt 2024
  Blerina Meta, gruaja e Pëllumb Metës, 50-vjeçarit i cili u vra dhe u gropos nga fëmijët e tij, ka dhënë versionin e...
  Të tjera
  Sport25 Shkurt 2024
  Bayer Leverkuseni i Xabi Alonsos është në ‘zjarr’ këtë sezon, teksa janë duke kaluar në një seri të jashtëzakonshme prej 33 fitoresh...
  Lajme25 Shkurt 2024
  Shoqëria civile ka ngritur si shqetësuese cështjen e konsumimit të duhanit brenda burgjeve, duke kërkuar nga SHKK-ja të bëhet një ketgorizim mes...
  Vip25 Shkurt 2024
  Albi Nako është banori që u largua nga shtëpia mbrëmë në Big Brother Vip Albania. Si pasojë e një nominimi mes të...
  Lajme25 Shkurt 2024
  Kryeministri Albin Kurti ka deklaruar se gjatë periudhës dyvjeçare në të cilën po luftohet në Ukrainë, Kosova ka mbetur e palëkundur krah...
  Lajme25 Shkurt 2024
  Sot do të mbahet mbledhje komemorative për ish kryetarin e komunës së Rahovecit, Qazim Qeska. Mbledhja do të nisë në orën 11:00...
  Lajme25 Shkurt 2024
  Për të dielën parashikohet të mbajë mot kryesisht i vranët, ku pritet lokalisht të ketë reshje të pakta shiu. Era do të...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.