Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  BE: Kosova dhe Serbia ta implementojnë IBM-në në 6 kalimet kufitare

  FrontOnline
  2 vite më parë

  Bashkimi Evropian u ka bërë thirrje Kosovës dhe Serbisë që të zbatojnë plotësisht Marrëveshjet për Menaxhimin e Integruar të Kufijve në 6 pikëkalimet mes dy shteteve. Zëdhënësja e Komisionit Evropian, Ana Pisonero, i tha Gazetës Express se BE-ja pret veçanërisht nga Serbia që të themelojë tri pikëkalimet e përhershme në anën serbe në Jarinjë, Muqibabë dhe Konqul.

  Pas nënshkrimit të marrëveshjes për normalizim ekonomik mes Kosovës dhe Serbisë dhe pas presionit amerikan, pala serbe ishte vendosur në objektin e BE-së për Menaxhimin e Integruar të Kufijve në Merdare pas 9 vjetësh vonesë.

  Por edhe pas vendosjes së palës serbe në objektin e përbashkët të BE-së, marrëveshja e IBM-së ka vazhduar të mos respektohet nga ana e Serbisë, pasi Policia e Kosovës dhe e Serbisë nuk shkëmbejnë informacione mes vete.

  Zëdhënësja e Komisionit Evropian, Ana Pisonero, tha për Gazetën Express se BE-ja pret që të dy palët të zbatojnë marrëveshjen e IBM-së.

  “Pikëkalimi kufitar në Merdare është një nga gjashtë pikëkalimet e përbashkëta kufitare për të cilat të dyja palët janë pajtuar që t’i operojnë bashkërisht sipas Protokollit Teknik të IBMT-së të arritur më 2012 në Bruksel. BE-ja pret që të dyja palët ta zbatojnë plotësisht marrëveshjen e vitit 2011 dhe Protokollin Teknik të vitit 2012”, ka thënë Pisonero.

  Tutje zëdhënësja e KE-së tha se Bashkimi Evropian pret veçanërisht nga Serbia që të fillojë themelimin e tri pikëkalimeve në anën serbe.

  “BE-ja pret veçanërisht nga Serbia që të angazhohet në mënyrë konstruktive në fillimin e themelimit të tri pikëkalimeve të përhershme në anën serbe, siç është theksuar në Raportet Vjetore të KE-së për Kosovën dhe Serbinë, të publikuara më 6 tetor 2020”, tha ajo.

  Raporti vjetor i Komisionit Evropian për Kosovën dhe Serbinë i publikuar në fillim të tetorit vë në dukje ngecjen e implementimit të IBM-së apo Menaxhimit të Integruar të Kufirit e cila ishte nënshkruar në marrëveshjet e dialogut teknik të vitit 2012.

  “Në IBM, pikat e kalimit të përkohshëm të përbashkët me Kosovën vazhdojnë të jenë operacionale. Nuk ka pasur progres në krijimin e gjashtë pikat e kalimit të përbashkëta të përhershme të IBM-së ndërmjet Serbisë dhe Kosovës siç përcaktohet në marrëveshjen e IBM-së. Serbia nuk është angazhuar në mënyrë konstruktive në fillimin e vendosjes së këtyre pikave të kalimit në anën e Serbisë (në Jarinje, Muqibabë dhe Konqul). Kjo çoi në një pezullim të fondeve të BE në korrik 2018. Masat shtesë duhet të merren nga Serbia për të mbyllur kalimet e paligjshme”, thuhet në raportin e vitit 2020 të Komisionit Evropian.

  Kosova dhe Serbia kishin arritur marrëveshje në Bruksel për Menaxhimin e Integruar të Kufijve, më 2 dhjetor 2011, të cilën e kishte ndërmjetësuar, Robert Cooper, ndërkaq pala kosovare ishte përfaqësuar nga kryenegociatorja Edita Tahiri.

  Shkëlqim Devolli takon guvernatorin e Texasit, Greg Abbott, flasin për rritje bashkëpunimi Kosovë – ShBA
  Nga Rubrika
  Lajme29 Mars 2023
  Deputeti i VV-së, Arbër Rexha, ka thënë se nëse Gjykata Kushtetuese e rrëzon Presidenten për shkak të ankesës së ish-deputetit të minoriteteve, Veton...
  Lajme29 Mars 2023
  Mot stabil ditëve të ardhshme dhe rritje e temperaturave.  Në fundjavë ndryshueshëm, priten edhe rrebeshe shiu me bubullima. 29.03.2023 – Mot më...
  Lajme29 Mars 2023
  Ministri i Qeverisë Kurti, Hajrulla Çeku derisa foli për aneksin e zbatimit të marrëveshjes me Serbinë, tha se edhe mund të bëhet...
  Të tjera
  Lajme29 Mars 2023
  Ish-gjyqtari i Gjykatës Kushtetuese, Kadri Kryeziu, vlerëson se gjyqtarët dhe prokurorët në Kosovë janë të nivelit evropian. Kryeziu, në Rubikon në Klan...
  Bota/Rajoni29 Mars 2023
  Një ngjarje e rëndë ndodhi pasditen e sotme në qytetin e Kavajës, ku mbetën të vdekur dy 43-vjeçarët Edmond Gosa alias Armand...
  Lajme29 Mars 2023
  Kryeministri Kurti në emisionin Debat Plus ka folur për vendimin e Gjykatës Kushtetuese pasi e shpalli të pavlefshëm Ligjin për Ndryshimin dhe...
  Sport29 Mars 2023
  I ftuar sonte në emisionin Pressing në Televizionin T7 është Ministri i Ministrisë së Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Hajrulla Çeku. Ndër tjera,...
  Bota/Rajoni29 Mars 2023
  Ashtu edhe siç ishin pritshmëritë, makina e parë elektrike turke pritet të jetë një sukses i vërtetë dhe këtë e tregojnë dhe...
  Kronika29 Mars 2023
  Një 66-vjeçar është gjetur nga familjarët e tij pa shenja jete në shtëpi. Ngjarja e rëndë ka ndodhur në Prizren. Rastin e...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.