×
 • Lajme
 • Lajme

  BBC shkruan për aktakuzën ndaj presidentit të Kosovës

  FrontOnline
  24 Qershor 2020

  Mediumi prestigjioz britanik BBC ka shkruar për aktakuzën e ngritur ndaj presidentit të Kosovës Hashim Thaçi nga Zyra e Prokurorit të Specializuar.

  “Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi është akuzuar për krime lufte nga Zyra e Prokurorit të Specializuar në Hagë. Thaçi dhe nëntë persona të tjerë “janë penalisht përgjegjës për afërsisht 100 vrasje, thuhet në një komunikatë për media, ashtu si edhe për tortura dhe zhdukje të detyruara. Krimet dyshohet se kanë ndodhur pas luftës për pavarësi të Kosovës në vitin 1999”, thuhet në shkrimin e BBC-së.

  Në shkrimin e këtij mediumi prestigjioz nuk përmendet aktakuza e ngritura ndaj kryetarit të PDK-së Kadri Veseli.

  Tutje thuhet se “akuzat për trafikim organesh ndaj Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës dolën në pah për herë të parë nga ish-prokurorja e krimeve të luftës në Hagë Carla del Ponte në vitin 2008”.

  BBC përmend se Hashim Thaçi ishte udhëheqës politik i UÇK-së.

  Dyfish n’plus me ArtMotion
  Nga Rubrika
  Lajme25 Maj 2024
  Ramush Haradinaj, deputet në Kuvendin e Kosovës, njëherësh kryetari i AAK-së, thotë se kryeministri Albin Kurti ka një skenar pse dëshiron të...
  Lajme25 Maj 2024
  Policia e Kosovës ka njoftuar se një person ka raportuar 2362 monedha në vlerë nga 2 euro të cilat dyshohet që janë...
  Lajme25 Maj 2024
  Një rast i pazakontë i lajmërimit të rremë ka ndodhur në Fushë Kosovë. Policia e Kosovës në raportin 24-orësh njofton se një...
  Të tjera
  Lajme24 Maj 2024
  Kryetari i LDK-së, Lumir Abdixhiku, ka qenë për vizitë në dy fshatra të Podujevës, Obrançë e Sfeçël. Ai i ka falënderuar qytetarët...
  Vip24 Maj 2024
  Prej disa kohësh është zhdukur nga rrjetet sociale duke marrë pushim nga jeta publike dhe kjo me arsye. Prive zbulon se Arta...
  Bota/Rajoni24 Maj 2024
  Një 42-vjeçare shqiptare është arrestuar për tentativë të dyfishtë vrasjeje në Pavia të Italisë. Mediat italiane bëjnë me dije se 42-vjeçarja ka...
  Lajme24 Maj 2024
  Gjykata Themelore e Pejës ka aprovuar kërkesën e Prokurorisë Themelore të Pejës për caktimin e masës së paraburgimit ndaj, Agron Gashit i...
  Lajme24 Maj 2024
  Mbyllja e Bankës së Kursimeve në veri, Ulutash-Kurtit: Të shmangen veprimet e njëanshme që mund të nxisin tensione Komandanti i KFOR-it, gjeneralmajor...
  Lajme24 Maj 2024
  Në Serbi, krimet në Kosovë vazhdojnë të mbulohen, por edhe ligjërisht të amnistohen. Nga 57 të akuzuarit për krime të luftës në...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.