×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Barcelonë, Covid-19 që në mars 2019, shkencëtarët analizuan mostra të ujërave të zezave

  FrontOnline
  27 Qershor 2020

  Nga Universiteti i Barcelonës vjen një zbulim tronditës. Nga analizimi i mostrave të ujërave të zeza rezultoi se koronavirusi ka qarkulluar që në mars 2019. Studimit nuk i është bërë ende oponencë shkencore, por ai ofron një model për të zbuluar kohën kur ka filluar të qarkullojë virusi. 

  Shkencëtarët spanjollë kanë zbuluar praninë e koronavirusit të ri në rrjetin e ujërave të zeza të Barcelonës që në mars të vitit 2019. Infeksioni ka qarkulluar në popullatë shumë më herët nga sa bota e mori vesh për ekzistencën e Covid-19, thuhet në një deklaratë të Universitetit të Barcelonës, më prestigjiozi i vendit.

  Studimi u drejtua nga Laboratori i Virologjisë i universitetit në bashkëpunim me kompaninë publike-private Aigues de Barcelona, që menaxhon rrjetin e ujësjellës kanalizimeve të zonës metropolitane të Barcelona.

  Studimit nuk i është bërë ende oponencë shkencorë, shtojnë autorët e tij në deklaratë.

  Studimi nënvizon se “pavarësisht se COVID-19 është një sëmundje respiratore, shkencëtarët kanë gjetur sasi të mëdha gjeomi të kornavirusit në ujërat e zeza.”

  Që prej 13 prillit të këtij viti shkencëtarët kanë analizuar çdo javë mostra të ujërave të zeza të Barcelonës.

  Duke analizuar praninë e koronavirusit në ujërat e zeza shkencëtarët zbuluan fillimisht edhe datën kur virusi mund të kenë filluar të shpërndahet nëpër popullatë.

  Kjo i nxiti shkencëtarët që të analizojnë edhe mostra të ngrira të ujërave të zeza të Barcelonës të nga janari 2018 deri në dhjetor 2019. Analizat nxorën përfundimin e papritur të pranisë së gjenomit të SARS-CoV-2 që në mars 2019.

  Nga koronavirusi i ri janë infektuar mbi 9.5 milionë vetë në mbarë botën që kur qyteti kinez i Wuhanit raportoi shpërthimin e epidemisë në fund të vitit 2019.

  Vetëm 60 euro kap ofertën Al Inclusive të “Sharr Travel” në Aqua Fafa
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni20 Qershor 2024
  Përfaqësuesi i Lartë i BE-së, Josep Borrell, gjatë ditës së sotme dhe të premten do të qëndrojë në Austri, ku do të...
  Bota/Rajoni20 Qershor 2024
  Policia hungareze ka arrestuar një shtetas kosovar pasi e kapi duke tentuar të kontrabandonte 11 kilogramë marihuanë në Hungari përmes kufirit serbo-hungarez....
  Bota/Rajoni20 Qershor 2024
  Si pasojë e aktivizimit të një pajisjeje shpërthyese në Cetinje të Malit të Zi, janë vrarë dy persona dhe tre të tjerë...
  Të tjera
  Sport20 Qershor 2024
  Federata e Futbollit të Serbisë i ka dërguar një letër sekretarit të përgjithshëm të UEFA-s, Teodor Teodoridis, pas skenave në ndeshjen ndërmjet...
  Sport20 Qershor 2024
  Edhe pse goglat e pozicionuan në grupin B, të cilësuar si grupi i ferrit, me Spanjën, Kroacinë dhe Italinë, Shqipëria ka zhvilluar...
  Lajme20 Qershor 2024
  Gjykata Supreme e Kosovës, përmes aktgjykimit të 27 majit 2024 e ka anuluar aktgjykimin e Gjykatës Themelore në Prishtinë dhe atë të...
  Vip20 Qershor 2024
  Tayna dhe ish-menaxheri i saj Rinor Hykolli janë temë diskutimi në media rozë. Kënga e fundit e këngëtares është fshirë përsëri nga...
  Sport20 Qershor 2024
  Kroacia pësoi gol në minutën e 95-të nga Klaus Gjasula i Shqipërisë, në po të njëjtën mënyrë që realizuan vetë kundër Brazilit...
  Lajme20 Qershor 2024
  Deputeti i AAK-së, Pal Lekaj, për FrontOnline, thotë se partitë politike ka kohë që po tentojnë të jenë sa më afër qytetarëve,...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.