Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  Banorët e Kçiqit të Madh në hall nga ujërat e zeza

  FrontOnline
  02 Korrik 2020

  Banorët e fshatit Kçiq i Madh në komunën e Mitrovicës, ankohen për ndotjen e lartë nga ujërat e zeza të cilat kalojnë afër shtëpive ku jetojnë banorë të shumtë.

  Kanalet e hapura me ujëra të zeza i kanosin ndër vite banorët duke iu dëmtuar edhe tokat bujqësore. Duke pasur parasysh që shëndeti i njeriut duhet të jetë prioritet, komuna e Mitrovicës nuk ka ndërmarrë masa për ta mënjanuar ndotjen që shkaktohet nga ujërat e zeza në këtë zonë.

  Sot, në kohë pandemie këto kanale të hapura me ujëra të zeza sipër, janë frika më e madhe e banorëve të këtij fshati. Ata prej vitesh kanë bërë intervenime të vazhdueshme dhe përpjekje për të sanuar sado pak këtë vatër infeksioni, mirëpo mungesa e trajtimit adekuat ka rezultur që ky problem kërkon intervenim institucional e profesional.

  Njëri nga banorët e këtij fshati thekson se gjatë mbrëmjes nga këto kanale avullojnë kundërmime të rënda, që njeherit ndikojnë edhe në shëndetin e komunitetit dhe fëmijëve në veçanti.

  Duke kujtuar që fshati Kçiq I Madh është fshati më i madh në komunën e Mitrovicës, investimet në këtë fshat nuk i kanë përmbushur kërkesat elementare të banorëve.

  Përkundër kërkesave të bëra, ndër to:

  – Rregullimi i ujërave të zeza.

  – Ndriqimin publik.

  – Vendosja e policëve rrugorë.

  – Asfaltimi i disa rrugëve, etj, ende nuk është bërë ndonjë hap konkret nga komuna e Mitrovicës.

  Nga këto pakënaqësi, sidomos nga rreziku i ndotjes së lartë, banorët kanë vendosur të ndërmarrin disa hapa konkret, duke mos e përjashtuar edhe protestën pranë institucioneve lokale.

   

   

   

  Banori/banorja i/e dhjetë: Jeta të ofron njerëz të këqij, por unë ua gjej vendin
  Nga Rubrika
  Lajme02 Qershor 2023
  Nënkryetarja e PDK-së, Vlora Çitaku e ka vlerësuar aventureske qasjen politike të kryeministrit të Kosovës Albin Kurti gjatë muajve të fundit. Kërkesat...
  Lajme02 Qershor 2023
  Numri i nxënësve në shkollat fillore dhe të mesme në nivel vendi ka shkuar duke rënë vazhdimisht. Krahasuar me vitin shkollor 2008/2009,...
  Lajme02 Qershor 2023
  Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka thënë se ende nuk është vendosur nëse serbët do të marrin pjesë në zgjedhjet e parakohshme...
  Të tjera
  Bota/Rajoni02 Qershor 2023
  Të paktën 70 persona kanë vdekur dhe më shumë se 350 janë plagosur pas përplasjes së trenave në Indi. Mediat raportojnë se...
  Bota/Rajoni02 Qershor 2023
  Gjykata e shkallës së parë e Elbasanit, në Shqipëri, liroi nga burgu ish-ministrin e Brendshëm, Saimir Tahiri, ndërsa i kishte mbetur pa...
  Lajme02 Qershor 2023
  Nënkryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lutfi Haziri, ka kërkuar nga presidentja Vjosa Osmani që ta ushtrojë detyrën e saj kushtetuese për...
  Lajme02 Qershor 2023
  Politikani shqiptar i Maqedonisë së Veriut, Ali Ahmeti ka vizituar sot prindërit e ish-presidentit Hashim Thaçi në Kosovë. I shoqëruar nga zëvendëskryeministri...
  Lajme02 Qershor 2023
  Pas më shumë se tetë orëve, ka përfunduar debati parlamentar për situatën në veri. Opozita ka hedhur kritika ndaj pushtetit për zhvillimet...
  Lajme02 Qershor 2023
  Kryetari i Mitrovicës Veriore, Erden Atiq ka thënë se mandati i tij do të zgjasë deri në vitin 2025, kur në Kosovë...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.