×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Avokati i Popullit në Shqipëri gjen shkelje të procedurave për deportimin e shtetasit turk

  FrontOnline
  23 Qershor 2020

  Institucioni i Avokatit të Popullit në Shqipëri ka përpiluar një hetim të hollësishëm në lidhje me deportimin e shtetasit turk, Harun Çelik, nga ky vend në fillim të këtij viti.

  Në përfundim të hetimit, Avokati i Popullit i ka nisur një listë me rekomandime Policisë së Shtetit duke i kërkuar asaj të marrë masa për respektimin e të drejtave të të huajve në Republikën e Shqipërisë, konform me konventat ndërkombëtare dhe legjislacionin vendas.

  Avokati i Popullit ka konstatuar problematika në lidhje me procedurat e ndjekura dhe dokumentacionin e përpiluar nga autoritetet e Kufirit dhe Migracionit në Tiranë për rastin e deportimit të shtetasit turk Harun Çelik, ndaj i ka rekomanduar Policisë së Shtetit të kryejë një analizë të hollësishme të tyre, raporton “A2news”.

  Po ashtu, Avokati i Popullit ka kërkuar hartimin e një udhëzuesi që do të shërbejë për mbrojtjen dhe respektimin e të drejtave të shtetasve të huaj në Republikën e Shqipërisë nga ana e Policisë së Shtetit.

  Avokati i Popullit ka tërhequr vëmendjen që situata të tilla si ajo me shtetasin turk Harun Çelik duhet të mos përsëriten në asnjë mënyrë në të ardhmen.

  Harun Çelik është dëbuar në Turqi vetëm pak orë pasi ishte lënë i lirë nga qelia e burgut, pasi ishte dënuar nga Gjykata e Tiranës. Sipas Agjencisë shtetërore turke të lajmeve, Anadolu Agency, e cila në atë kohë kishte postuar edhe një video të ndalimit të mësuesit turk, të cilin Turqia e akuzon për terrorizëm, thuhet se operacioni për ndalimin dhe më pas deportimin e tij në Turqi është bërë nga Shërbimi Informativ Kombëtar Turk, i quajtur (MIT).

  42-vjeçari u kap në korrik të vitit të kaluar në Rinas me dokumente false dhe pasi vuajti dënimin që mbaroi me 1 janar, ai në zbatim të ligjit për të huajt, u vendos të dëbohej.

  Ndërkohë ishte siguruar edhe vendimi i Gjykatës për dënimin ndaj Harun Çelik, i cili duke përfituar nga pranimi i gjykimit të shkurtuar, ka marrë dënim me 8 muaj e 20 ditë burgim.

  Ai kishte përfituar nga ulja e 1/3 së dënimit si pasojë e aplikimit të gjykimit të shkurtuar, ndërsa fillimisht ishte dënuar me 13 muaj burg.

  Vuajtja e dënimit për të ka vijuar që në momentin e arrestimit më 8 korrik të 2019.

  Vendimi i gjykatës paraqet edhe deklarimet e shtetasit Harun Çelik para autoriteteve shqiptare, ku ai ka pretenduar se, “në vendin ku ai jetonte, në Kazakistan, nëpërmjet të afërmve të tij, ka mundur të lidhet me telefon me një shtetas, i cili quhej Kursat, dhe prej këtij të fundit është marrë përsipër që, kundrejt shumës prej 2000 dollarësh, t’i gjendej një dokument për t’i mundësuar udhëtimin për në Kanada”.

  KEDS njofton për ndërprerje të rrymës për shkak të punimeve
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni17 Qershor 2024
  Mungesa e ligjeve për monedhat dixhitale e ka ngadalësuar përhapjen e tyre në Shtetet e Bashkuara. Zëri i Amerikës, Deana Mitchell, raporton...
  Bota/Rajoni17 Qershor 2024
  Prezantohet në panairin ndërkombëtar EUROSATORY që po mbahet në Paris, prototipi i parë i makinës ushtarake shqiptare “Shota”. Shqipëria merr pjesë për...
  Bota/Rajoni17 Qershor 2024
  Presidenti rus Vladimir Putin do të vizitojë Korenë e Veriut këtë javë për herë të parë në 24-vjet, thanë të dy vendet,...
  Të tjera
  Lajme18 Qershor 2024
  Lordi George Robertson, ish-Sekretar i Përgjithshëm i NATO-s, nuk e përjashtoi mundësinë e përshkallëzimit të situatës në Ballkanin Perëndimor, kur solli në...
  Lajme18 Qershor 2024
  Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, tha se Kina po i ofronte Rusisë teknologji që po zgjat pushtimin rus të Ukrainës...
  Lajme18 Qershor 2024
  Udhëheqësit e Bashkimit Evropian përfunduan pa marrëveshje një diskutim të hënën se kush duhet të marrë postet kryesore të bllokut evropian për...
  Lajme18 Qershor 2024
  Ushtruesi i detyrës së kryetarit të Organizatës së Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (OVL-UÇK), Faton Klinaku, për FrontOnline thotë...
  Lajme18 Qershor 2024
  Komisioni për Mjedis, Ushqim, Bujqësi, Planifikim dhe Zhvillim do të mblidhet sot.Ky komision pritet që sot ta bëjë shqyrtimin e Projektligjit për...
  Lajme18 Qershor 2024
  Mësimdhënësit, përveç arsimimit të nxënësve, kanë përgjegjësi edhe t’i edukojnë ata. Këtë, arsimtarët e realizojnë në orët e kujdestarisë, për të cilat...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.