Gjuha:
×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Avionët amerikanë dhe rusë për pak sa nuk u përplasën në ajër

  FrontOnline
  30 Gusht 2020

  Ushtria amerikane ka akuzuar homologët rusë për manovra joprofesionale të fluturimit në ajër që kanë rrezikuar deri përplasjen dhe jetën e pilotëve të të dyja palëve.

  Sipas Pentagonit, incidenti u shënua të premten teksa aeroplani bombardues “B-52” i palës amerikane po kryente lëvizje rutinë në hapësirën ndërkombëtare mbi Detin e Zi.

  Një avion luftarak rus u filmua duke u afruar rrezikshëm në krahun e majtë të bombarduesit, dhe pas kontaktit vizual, çau ajrin përpara me shpejtësi vetëm 30 metra nga hunda e mjetit amerikan.

  Në njoftimin zyrtar, Pengatoni sqaroi se disa këto lëvizje jostandarde krijuan turbulenca për pilotët e vet dhe kufizuan manovrueshmërinë e aeroplanit.

  “Veprime të tilla rritin potencialin për përplasje në ajër, janë të panevojshme dhe nuk përputhen me rregullat e fluturimit ndërkombëtar. Edhe pse avionët rusë po vepronin në hapësirën ndërkombëtare, ata u bënë rrezik për sigurinë e mjeteve,” – informoi komanda e forcave të armatosura amerikane për Europën dhe Afrikën.

  Avioni rus tip “Su-27” është pjesë e kontingjentit të avionëve të rëndë luftarakë që Rusia ka stacionuar në gadishullin e Krimesë për të interceptuar mjetet fluturuese të NATO-s afër hapësirës ajrore të territorit të pretenduar nga Kremlini.

  Ndërkohë gjashtë avionë “B-52” të Amerikës fluturuan të premten në shenjë solidariteti në qiejt e 30 vendeve të NATO-s të shoqëruar nga aeroplanët ushtarakë të shteteve anëtare.

  Sekretari i Përgjithshëm i aleancës deklaroi se misioni është të tregohet uniteti dhe epërsia ushtarake kundër agresionit, për parandalimin e konflikteve dhe për ruajtjen e paqes.

  Incidenti i fundit ndodh në kohë tensionesh mes SHBA-së dhe Rusisë dhe kur Uashingtoni ka qortuar vendet anëtare për borxhe të mëdha ndaj NATO’s.

  Presidenti Donald Trump ka kërkuar nga shtetet e aleancës të përmbushin objektivin e investimit 2 për qind të prodhimit të tyre vjetor për mbrojtjen, ndërsa në muajin korrik Pentagoni tërhoqi mijëra trupa amerikane nga Gjermania, vend që sipas Shtëpisë së Bardhë, vijon po ashtu të mos paguajë pjesën që i takon në Organizatën e Traktatit të Atlantikut Verior.

  Prince Caffe: Hape dhe fito preminë kryesore, çdo muaj nga një Fiat 500
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni02 Qershor 2023
  Të paktën 70 persona kanë vdekur dhe më shumë se 350 janë plagosur pas përplasjes së trenave në Indi. Mediat raportojnë se...
  Bota/Rajoni02 Qershor 2023
  Gjykata e shkallës së parë e Elbasanit, në Shqipëri, liroi nga burgu ish-ministrin e Brendshëm, Saimir Tahiri, ndërsa i kishte mbetur pa...
  Bota/Rajoni02 Qershor 2023
  Një tren ekspres në Indi është përplasur me një tren mallrash, dhe për pasojë janë lënduar të paktën 179 pasagjerë. Sipas raportimeve...
  Të tjera
  Lajme02 Qershor 2023
  Kryeministri i i vendit,  Albin Kurti, ka takuar sot Koordinatoren Rezidente të Kombeve të Bashkuara në Kosovë, Arnhild Spence. Në takimit u...
  Lajme02 Qershor 2023
  Deputeti i PDK-së, Ardian Kastrati tha se nuk duhet të mbrohet deklarata e kryeministrit Albin Kurti për sekretarin amerikan Antony Blinken. Derisa...
  Lajme02 Qershor 2023
  Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla ka thënë që pandëshkueshmëria e kriminelëve në zonën e veriut të Kosovës ka përfunduar. Sipas...
  Lajme02 Qershor 2023
  Mot pothuajse të ngjashëm pritet të kemi edhe gjatë dy ditëve të fundjavës. Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës bën të ditur se në...
  Lajme02 Qershor 2023
  Shefi i Shtabit të Përgjithshëm të Forcave të Armatosura të Serbisë, gjenerali Milan Mojsiloviq, ka vizituar një pjesë të Forcave të Armatosura...
  Lajme02 Qershor 2023
  Ministria e Punëve të Brendshme ka publikuar të premten bilancin e deritashëm të sulmeve gjatë protestave të dhunshme të ditëve të fundit,...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.