×
 • Lajme
 • Front TV
 • Front TV

  “Avdullah Koti”, Kujtim Shala ndërhyn në përplasjen mes Arben Gashit e Vjosa Osmanit

  FrontOnline
  23 Qershor 2020

  Cilësimet e deputetëve të Lëvizjes Vetëvendosje për kryeministrin Avdullah Hoti, duke e quajtur atë “Avdullah Koti”, kanë nxitur përplasje në mes të shefit të deputetëve të LDK’së dhe deputetëve të partisë që drejton Kurti.

  Arben Gashi ka kërkuar që deputeti Artan Abrashi i VV’së të kërkojë falje ose të përjashtohet nga seanca pas deklarimeve ndaj kryeministrit Hoti.

  Megjithatë kryetarja e Kuvendit, Vjosa Osmani, ka thënë se për një gjë të tillë është kompetent Komisioni për Legjislacion. Sipas saj, nëse ai Komision konstaton që fjala “Koti” është ofendim, atëherë nuk do të lejohet që një fjalë e tillë të përdoret më në Kuvend.

  Një qasje e tillë e kryetares së Kuvendit ka nxitur reagimet e Gashit, i cili sipas Osmanit ka bërtitur duke i thënë kryekuvendares se “A je normal?”.

  Pas një situate të tillë të krijuar, ka ndërhyrë deputeti Kujtim Shala. Ai ka thënë se për gjëra që thuhet dhe nuk regjistrohen mund edhe të mos ketë procedim, megjithatë ka thënë se në emër të deputetëve të LDK’së tërheqin atë fjalë dhe kërkojnë falje.

  Derisa ka theksuar se Arben Gashi ka të drejtë sa i përket procedurës së punës së Kuvendit derisa i ka thënë Vjosa Osmanit se interpretimi i saj rreth dërgimit të një çështje të tillë në Komisionin Për Legjislacion nuk është i saktë.

  https://www.facebook.com/FrontOnlineMedia/videos/314968459669576/?v=314968459669576

  KEDS tregon ku do të ketë nesër ndërprerje të rrymës
  Nga Rubrika
  Lajme22 Qershor 2024
  Forca e Sigurisë së Kosovës së shpejti do të jetë me aeroport ushtarak në afërsi të kufirit me Serbinë. Mirëpo njohësit e...
  Lajme22 Qershor 2024
  Ministri i Administrimit të Pushtetit Lokal, Elbert Krasniqi, ka bërë të ditur se në Ditën Memoriale të Komunitetit Egjiptian ka vizituar disa...
  Lajme22 Qershor 2024
  Ish-drejtori i Policisë së Kosovës, Sheremet Ahmeti, për FrontOnline, thotë se Sigurimi Shëndetësor për Policinë e Kosovës, ka qenë nevojë e përhershme,...
  Të tjera
  Vip22 Qershor 2024
  Modelja tejet e dashur nga publiku, Adrola Dushi, e ftur në një emission televiziv tregon se që e vogël e ka ndihmuar...
  Lajme22 Qershor 2024
  Ish-drejtori i Policisë së Kosovës, Sheremet Ahmeti, për FrontOnline, thotë se Sigurimi Shëndetësor për Policinë e Kosovës, ka qenë nevojë e përhershme,...
  Sport22 Qershor 2024
  Ish futbollisti i njohur gjerman, Mario Basler, ka thënë fjalë të mëdha për Granit Xhakën para ndeshjes mes Zvicrës dhe Gjermanisë. Basler...
  Sport22 Qershor 2024
  Pas fitores mbresëlënëse 3:0 ndaj Turqisë në Dortmund, trajneri i Portugalisë, Roberto Martínez, shprehu kënaqësinë e tij për paraqitjen e skuadrës dhe...
  Sport22 Qershor 2024
  Cristiano Ronaldo ka thyer një rekord historik në Euro 2024 teksa me asistimin e bërë në golin e tretë të Portugalisë ndaj...
  Lajme22 Qershor 2024
  Gjenerali amerikan në pension, Wesley Clark, nesër do të qëndrojë në Kosovë ku do shkojë në takim në selinë e LDK-së ku...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.