×
 • Lifestyle
 • Lifestyle

  Aplikacioni i ri i pretendon se teston coronavirusin me saktësi 92 për qind, thjesht duke u kollitur në telefon

  FrontOnline
  26 Prill 2022

  Një aplikacion i ri në telefonat e mençur pretendon se mund të testojë për coronavirus me 92 për qind saktësi duke u kollitur në telefon.

  ResApp, i cili u zhvillua nga shkencëtarët, përdor mësimin e makinerive për të analizuar tingujt e një kolle.

  Ndërsa është në fazën e testimit, aplikacioni u zbulua se kishte zbuluar saktë COVID-19 në 92 për qind të njerëzve me infeksion, shkruan Mirror.

  Profesoresha Catherine Bennett, një anëtare e Bordit Këshillimor Shkencor të COVID-19 të ResApp, tha: “Shkalla e madhe e kësaj pandemie globale dhe evolucioni i mundshëm drejt një sëmundjeje endemike do të thotë se ne kemi nevojë për mjete diagnostikuese më të shkallëzuara që mund të balancojnë mbështetjen tonë aktuale të tepërt në shpejtësinë. testet e antigjenit dhe PCR”.

  “Duke përjashtuar me shpejtësi COVID-19, testi i coronavirusit nga ResApp do të reduktonte ndjeshëm numrin e testeve të shpejta të antigjenit dhe PCR të kërkuara, duke ruajtur ende mbikëqyrjen e sëmundjes që nevojitet për të menaxhuar ndikimin e vazhdueshëm të COVID-19”.

  Zhvilluesi testoi aplikacionin duke e regjistruar në 741 pacientë në Indi dhe SHBA – duke përfshirë 446 me COVID-19.

  Pjesëmarrësit plotësuan sondazhet mbi simptomat që po përjetonin dhe kollën në një telefon të mençur që kishte aplikacionin në të.

  Rezultatet treguan se aplikacioni ishte në gjendje të zbulonte saktë coronavirusin në 92 për qind të njerëzve me virus.

  Testet e rrjedhës anësore mund të zbulojnë rreth 72 për qind të rasteve simptomatike dhe 58 për qind të rasteve asimptomatike.

  EKSKULZIVE: Art Motion dhe Klan Kosova fitojnë të drejtën televizive të Superligës, Ligës së parë si dhe Kupës së Kosovës 
  Nga Rubrika
  Lifestyle21 Shkurt 2024
  Edhe pse dihet mirë që kripa e tepërt është e pashëndetshme, ajo nuk duhet eliminuar plotësisht. Trupi ka nevojë për natrium, dhe...
  Lifestyle20 Shkurt 2024
  Duke ndryshuar dietën tonë, ne mund të përmirësojmë shëndetin tonë. Kolesteroli i lartë , i ngjashëm me presionin e lartë të gjakut,...
  Lifestyle19 Shkurt 2024
  Dashi Sot, vendimet nga e kaluara mund të duken si stuhi, duke sjellë zhgënjim dhe turbulenca mendore. Mund ta gjeni veten duke...
  Të tjera
  Vip21 Shkurt 2024
  Nominimi i kësaj jave, duket se e ka nxjerr nga vetja në disa situata Meritonin. Ai ka pasur përplasje me shumë banorë...
  Lajme21 Shkurt 2024
  Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, ka kujtuar prijësit popullor Haxhi Zeka dhe Shaban Polluzha. Haradinaj ka thënë se...
  Bota/Rajoni21 Shkurt 2024
  Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, thotë se vdekja e politikanit opozitar rus, Alexei Navalny, si dhe përfitimet e para të...
  Lajme21 Shkurt 2024
  Kryetari i Sindikatës së Punëtorëve të Sektorit Privat, Jusuf Azemi, tha se punëtorët teknik dhe ata të sigurimit fizik të Universitetit të...
  Lajme21 Shkurt 2024
  Ministri i Mbrojtjes së Finaldën Antti Hakkanen e ka pritur sot në takim ministrin e Mbrojtjes së Kosovës, Ejup Maqedoncin. Sipas njoftimit...
  Lajme21 Shkurt 2024
  Koalicioni i OJQ-ve për Mbrojtjen e Fëmijëve – KOMF ka kërkuar veprime të menjëhershme për trajtimin e rastit të vdekjes së katërvjeçares...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.