Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  Ambasada italiane: Krijimi i Asociacionit nuk cenon kushtetutën dhe sovranitetin e Kosovës

  FrontOnline
  2 muaj më parë

  Ambasada e Italisë në Kosovë ka njoftuar sot se angazhimi i Kosovës për formimin e Asociacionit të Komunave me shumicë serbe nuk e cenon Kushtetutën e Kosovës dhe as nuk kërcënon sovranitetin e saj.

  Siç tha Ambasada e Italisë në Twitter, me formimin e Asociacionit, Kosova do të bëjë një hap kyç në ndërtimin e së ardhmes së saj.

  “Me zbatimin e Marrëveshjes së Asociacionit, Kosova do të bëjë një hap kyç në ndërtimin e të ardhmes së saj si një vend multietnik, i integruar në strukturat euroatlantike”, theksoi Ambasada Italiane, duke mbështetur mesazhet e paraqitura për Asociacionin nga këshilltari i Departamentit Amerikan të Shtetit, Derek Schole dhe i dërguari i SHBA për Ballkanin Perëndimor Gabriel Escobar./FrontOnline/

  Prince Coffee House tani edhe në Vjenë të Austrisë
  Nga Rubrika
  Lajme31 Mars 2023
  “Kosova fle mbi thëngjill”, kjo është fjalia që ka qarkulluar ndër breza. Në realitet kjo qëndron, pasi që vendi renditet i pesti...
  Lajme31 Mars 2023
  Çështja që më së shumti po diskutohet në marrëveshjen me Serbinë është ajo e Asociacionit të komunave me shumicë serbe. Kryeministri Kurti...
  Lajme31 Mars 2023
  Kryetari i Nismës Socialdemokrate, Fatmir Limaj, ka thënë  se kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, e ka bërë hisedarë Serbinë në Kosovë me...
  Të tjera
  Lajme31 Mars 2023
  11:00Lëvizja FOL prezanton gjetjet nga monitorimi i publikimit të vendimeve nga gjykatat e Kosovës për vitin 2022. Me këtë rast do të...
  Lajme31 Mars 2023
  Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës bën të ditur se të premten do të mbajë mot i vranët dhe me intervale me diell. IHK...
  Lajme30 Mars 2023
  Bashkësia Islame e Kosovës ka njoftuar se e përkrah marshin për drejtësi të thirrur nga platforma “Liria Ka Emër”, në mbështetje të...
  Bota/Rajoni30 Mars 2023
  Turqia ka miratuar më në fund kërkesën e Finlandës për t’u bashkuar me NATO-n, duke i dhënë fund vonesave disamujore duke vazhduar...
  Lajme30 Mars 2023
  Një vendim që pritet të merret shpejt nga Gjykata Kushtetuese, e që ka të bëjë me ankesën e dy deputetë nga radhët...
  Lajme30 Mars 2023
  Lideri i partisë joparlamentare Nisma Socialdemokrate, Fatmir Limaj ka vlerësuar se marrëveshja e Ohrit, e dakorduar mes kryeministrit Albin Kurti dhe presidentit...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.