Gjuha:
×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Aja Sofia hap dyert për besimtarët myslimanë (VIDEO)

  FrontOnline
  24 Korrik 2020

  Turma të njerëzve janë mbledhur në Stamboll, pasi lokacioni Hagia Sophia u hap për lutjet e së premtes për herë të parë që kur autoritetet turke vendosën se ky objekt mund të shndërrohej në xhami.

  “Myslimanët janë të ngazëllyer, të gjithë duan të jenë në hapje,” tha Guvernatori i Stambollit Ali Yerlikaya të enjten.

  Vendi i Trashëgimisë Botërore Unesco 1.500 vjeçar u bë muze në 1934.

  Por një gjykatë turke anuloi statusin e saj, duke thënë se çdo përdorim tjetër përveç se të një xhamie nuk ishte “i mundur legalisht”.

  Presidenti turk Recep Tayip Erdogan atëherë njoftoi se ky objekt me famë botërore do të ishte i gatshëm për lutjet e së premtes nga 24 korriku, raporton BBC.

  Erdogan tha që Hagia Sophia do të qëndrojë e hapur për të gjithë muslimanët, jomyslimanët dhe vizitorët.

  Vendimi për ta kthyer atë në një xhami u kritikua nga udhëheqësit fetarë dhe politikë në të gjithë botën.

  Hagia Sophia u ndërtua si një katedrale e krishterë ortodokse dhe u kthye së pari në një xhami pas pushtimit osman nëntë shekuj më vonë.

  KEDS e KESCO, përmes aktiviteteve të shumta, i bashkohen fushatës kundër Dhunës me Bazë Gjinore
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni29 Maj 2023
  Deputetja e Parlamentit Evropian dhe raportuesja për Kosovën, Viola Von Cramon – Taubadel do të mbajë sot konferencë për media në Prishtinë....
  Bota/Rajoni28 Maj 2023
  Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky përshëndeti të dielën rizgjedhjen e presidentit turk Rexhep Tajip Erdogan, i cili pavarësisht lidhjeve të ngushta me liderin...
  Bota/Rajoni28 Maj 2023
  Nga 75,42 për qind të votave të numëruara, presidenti Erdogan kryeson në raundin e dytë të zgjedhjeve presidenciale me 53,41 për qind...
  Të tjera
  Lajme28 Maj 2023
  Raportuesja për Kosovën në Parlamentin Evropian, Viola Von Cramon, ka replikuar me deputetin e VV-së, Dimal Basha në rrjetin social Tëitter për...
  Lajme28 Maj 2023
  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka uruar presidentin turk, Recep Taip Erdogan për fitoren në balotazhin e zgjedhjeve presidenciale në Turqi. Kurti...
  Bota/Rajoni28 Maj 2023
  Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky përshëndeti të dielën rizgjedhjen e presidentit turk Rexhep Tajip Erdogan, i cili pavarësisht lidhjeve të ngushta me liderin...
  Lajme28 Maj 2023
  Fitorja e Rexhep Taip Erdogan në raundin e dytë të zgjedhjeve presidenciale në Turqi ka bërë që të ketë festë në qytetin...
  Bota/Rajoni28 Maj 2023
  Nga 75,42 për qind të votave të numëruara, presidenti Erdogan kryeson në raundin e dytë të zgjedhjeve presidenciale me 53,41 për qind...
  Lajme28 Maj 2023
  Bojkotohet mësimi në shkollat në veri të Kosovës. Mediat serbe raportojnë se në të gjitha shkollat në veri nuk do të mbahet...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.