×
Etiketë: vjetësh
Bota/Rajoni18 Shtator 2020
Tensionet Turqi-Greqi nuk janë “zbutur”, ndërkohë që palët vijojnë me deklarata në distancë. Sot media turke “Yeni kafak”, e cila cilësohet si pro-Erdogan, i ka dedikuar një artikull krahasimit të ushtrive të dy vendeve, duke...
Lajme30 Gusht 2020
Ngritja e bustit të senatorit amerikan Bob Dole sot në Prishtinë, ka zgjuar reagimin e Ambasadës së Shteteve të Bashkuara në Kosovë. “30 vjet më parë senatori Dole erdhi në Kosovë dhe bëri një premtim:...
Bota/Rajoni13 Gusht 2020
Autoritetet policore italiane kanë arrestuar një shqiptar i shpallur në kërkim nga drejtësia që prej vitit 2003. Shqiptari 45 vjeçar është arrestuar në Zvicër falë aktivizimit të rrjetit evropian për gjetjen e kapjen e kriminelëve...
Kronika30 Korrik 2020
Një grua ka raportuar në polici se burri i saj, me të cilin u martua para moshës 16 vjeçare, ia ka marrë vajzën e tyre. Kjo ndodhi pas dy vjetësh martesë. Policia thotë se për...
Bota/Rajoni27 Korrik 2020
Më 27 korrik të vitit 1789, është themeluar agjencia e parë e qeverisë federale të SHBA-së, Departamenti i Punëve të Jashtme. Agjencia më vonë u quajt Departamenti i Shtetit. Sekretari i parë në këtë detyrë,...
Bota/Rajoni24 Korrik 2020
Turma të njerëzve janë mbledhur në Stamboll, pasi lokacioni Hagia Sophia u hap për lutjet e së premtes për herë të parë që kur autoritetet turke vendosën se ky objekt mund të shndërrohej në xhami....
Bota/Rajoni24 Korrik 2020
Turma të njerëzve janë mbledhur në Stamboll, pasi lokacioni Hagia Sophia u hap për lutjet e së premtes për herë të parë që kur autoritetet turke vendosën se ky objekt mund të shndërrohej në xhami....
Bota/Rajoni24 Korrik 2020
Pas 86 vjetësh, besimtarët myslimanë në Turqi do t’i mbajnë lutjet e së premtes në objektin e ish-muzeut të Shën Sofisë, të cilin Turqia e ktheu në një xhami, përmes një dekreti presidencial. Mozaikët e...
Lajme16 Korrik 2020
Edi Dylhasi nga Gjakova, prej vitesh kërkon të dijë për fatin e burrit, Myrtezasë dhe vjehrrit të saj Skënderit, që rezultojnë në listën e personave të pagjetur që nga lufta e fundit në Kosovë. Dylhasi...
Bota/Rajoni15 Korrik 2020
Kryetari i Alternativës në Maqedoni të Veriut, Afrim Gashi i ka bërë thirrje qytetarëve maqedonas të shfrytëzojnë të drejtën e votës së tyre, në favor të “Alternativës”, për të cilën ka thënë se do të...
Lajme15 Korrik 2020
Sot kanë filluar punimet për ndërtimin e xhamisë qendrore në kryeqytet, gurthemeli i së cilës është vendosur në parkingun e Telekomit të Kosovës, qysh nga viti 2012 Kjo është bërë e ditur nga Bashkësia Islame...
Bota/Rajoni30 Qershor 2020
Administrata Trump do të rifillojë ekzekutimet federale për herë të parë në 17 vjet pasi Gjykata e Lartë nuk pranoi të dëgjojë një sfidë ligjore nga katër vrasës të dënuar. Gjykata e Lartë nuk pranoi...
Lajme23 Qershor 2020
Zv/ministri i Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Bekim Brestovci, në një shkrim të gjatë të publikuar në llogarinë̈ e tij në “Facebook”, ka rrëfyer për shkuarjen e tij në vitin 1993 në Gjermani dhe kthimin...

FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.