×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Administrata e Trump rikthen ekzekutimet federale në SHBA pas 17 vjetësh

  FrontOnline
  30 Qershor 2020

  Administrata Trump do të rifillojë ekzekutimet federale për herë të parë në 17 vjet pasi Gjykata e Lartë nuk pranoi të dëgjojë një sfidë ligjore nga katër vrasës të dënuar.

  Gjykata e Lartë nuk pranoi të dëgjojë argumentin e të burgosurve që ekzekutimet federale duhet t’u përmbahen protokolleve të injektimit vdekjeprurës të përdorura në shtetet ku është caktuar të ekzekutohet secili prej tyre.

  Vendimi hap rrugën që ekzekutimet e të burgosurve të rifillojnë që më datën 13 korrik.

  Katër të burgosurit federalë të parashikuar të ekzekutohen në korrik dhe gusht janë dënuar për vrasje të fëmijëve dekada më parë.

  I burgosuri i parë për ekzekutim, Daniel Lewis Lee u dënua në vitin 1999 për vrasjen e një familje prej tre personash, përfshirë një vajzë tetë vjeçare, tre vjet më parë.

  Tre të burgosur të tjerë, përfshirë dy të dënuar për përdhunim dhe vrasje të vajzave të reja, janë planifikuar të ekzekutohen më vonë në korrik dhe gusht.

  Ekzekutimi i fundit federal në Shtetet e Bashkuara u bë në vitin 2003 kur veterani i Luftës së Gjirit, Louis Jones Jr u ekzekutua për rrëmbimin dhe vrasjen e një ushtareje 19-vjeçare.

  Departamenti i Drejtësisë vitin e kaluar njoftoi planet për ekzekutimin e pesë të burgosurve federalë pasi Byroja e Burgjeve miratoi një protokoll të injektimit vdekjeprurës të përdorur nga disa shtete. Sidoqoftë, sfidat ligjore vonuan ekzekutimet.

  Në njoftimin e ekzekutimeve të planifikuara në fillim të këtij muaji, Prokurori i Përgjithshëm William Barr, një avokat i zellshëm i dënimit kapital, tha që qeveria ua ka borxh “viktimave të këtyre krimeve të tmerrshme, dhe familjeve të tyre të lëna pas, për të kryer dënimin e marrë nga sistemi ynë i drejtësisë”.

  Sipas Qendrës së Informacionit të Dënimit me Vdekje, aktualisht ka 62 të burgosur federalë që kanë marrë dënimin e vdekjes në Shtetet e Bashkuara.

  Një delegacion i Prince Coffee viziton plantacionet e kafesë në Indi
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni14 Prill 2024
  Shefi i politikës së Jashtme të BE-së, Josep Borrell tha se Bashkimi Evropian e dënon fuqishëm sulmin e Iranit kundër Izraelit, shkruan...
  Bota/Rajoni13 Prill 2024
  Mbretëria e Bashkuar ka dënuar sulmin e Iranit ndaj Izraelit, tha kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar Rishi Sunak në një deklaratë të...
  Bota/Rajoni13 Prill 2024
  Ministri i Jashtëm izraelit Israel Katz, bëri thirrje për unitet, pasi Irani nisi një sulm kundër Izraelit. “Ne të gjithë duhet të...
  Të tjera
  Lajme13 Prill 2024
  Mediat izraelite kanë njoftuar se Irani ka nisur dronë drejt Izraelit. Kjo është konfirmuar nga zëdhënësi i Forcave Mbrojtëse të Izraelit, Daniel...
  Bota/Rajoni13 Prill 2024
  Autoriteti Rregullator i Aviacionit Civil Jordanez ka njoftuar të shtunën se hapësira ajrore e vendit do të mbyllet përkohësisht për të gjithë...
  Lajme13 Prill 2024
  Në organizimin e aktivisteve të shoqërisë civile nga Ferizaj së bashku me përfaqësues nga Komuna e Ferizajt, Policia e Kosovës, përfaqësues nga...
  Lajme13 Prill 2024
  Me qëllim të marrjes së propozimeve vërejtjeve dhe rekomandimeve, Komisioni parlamentar për media, mbajti në Pejë dëgjim publik për projektligjin për KPM-në....
  Lajme13 Prill 2024
  Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu, ka reaguar perseri pas vrasjes së Erona Coklit, 21-vjeçares, nga ish-bashkëshorti i saj në Ferizaj dje, në...
  Lajme13 Prill 2024
  I dërguari i Bashkimit Evropian për Ballkanin Perëndimor, Miroslav Lajçak, ka marrë pjesë në Forumin e Delfit në Greqi. Ai aty ka...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.