×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Afrika në luftë me COVID-19, 41 mijë punonjës të shëndetësisë me Coronavirus

  FrontOnline
  18 Shtator 2020

  Organizata Botërore Shëndetësisë (OBSH) njoftoi se në kontinentin e Afrikës 41.000 punonjës të shëndetësisë janë infektuar me coronavirusin e ri (COVID-19).

  Drejtori i OBSH-së për Afrikën, Matshidiso Moeti, me rastin e Ditës Botërore të Sigurisë së Pacientit, tha se në kontinent janë infektuar me virusin 41.000 punonjës shëndetësor.

  Ai tërhoqi vëmendjen se 3,8 për qind të të infektuarve në kontinent e përbëjnë punonjësit e shëndetësisë.

  “Në vendet si Sierra Leone dhe Bregu i Fildishtë është arritur progres në uljen e përqindjes së infektimeve tek punonjësit e shëndetësisë. Ndërsa në Eritre, Ruandë dhe Sejshellet nuk ka pasur asnjë rast të infektuarve tek punonjësit e shëndetësisë”, u shpreh ai.

  Në Afrikë numri i të infektuarve ka tejkaluar 1 milion e 380 mijë, ndërsa kanë humbur jetën mbi 33.000. Numri më i lartë i rasteve është në Afrikën e Jugut, Egjipt, Marok, Etiopi dhe Nigeri.

  Në Mauritius nuk ka asnjë rast aktiv, ndërsa në Sejshellet dhe Eritre nuk është raportuar vdekje. /tch/

  KESCO Premium hapet në Qendër të Prishtinës
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni01 Mars 2024
  Një ngjarje e rëndë e ndodhur pasditen e sotme në qytetin e Lushnjes, tronditi opinionin publik. Ishte ora 15:30 kur babë e...
  Bota/Rajoni01 Mars 2024
  Presidenti i Shqipërisë, Bajram Begaj, ka biseduar me ministrin e Brendshëm Taulant Balla, për t’u interesuar mbi ngjarjen e rëndë që ndodhi...
  Bota/Rajoni01 Mars 2024
  Deputeti socialist Bujar Çela, ka pësuar dëmtime në mushkëri dhe pritet t’i nënshtrohet ndërhyrjes kirurgjikale abdominale. Ai ndodhet në Spitalin e Traumës...
  Të tjera
  Lajme01 Mars 2024
  Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Visar Korenica, ka treguar arsyet kryesore të kundërshtimit të projektligjit për fertilizimin e asistuar apo siç njihet ndryshe...
  Lajme01 Mars 2024
  Kryesia e Lidhjes Demokratike të Kosovës është mbledhur sot për herë të dytë, e ku kanë diskutuar për tetë pika përfshirë atë...
  Bota/Rajoni01 Mars 2024
  Presidenti i Shqipërisë, Bajram Begaj, ka biseduar me ministrin e Brendshëm Taulant Balla, për t’u interesuar mbi ngjarjen e rëndë që ndodhi...
  Lajme01 Mars 2024
  Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ramush Haradinaj, ka uruar bashkëluftëtarin e tij, njëkohësisht mësuesin e devotshëm me rastin e...
  Lajme01 Mars 2024
  Avokati Ardian Bajraktari, duke komentuar vendimin e Gjykatës së Apelit që rasti i vrasjes së Marigona Osmanit të kthehet në rigjykim, tha...
  Lajme01 Mars 2024
  Ish-kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti, e ka kritikuar Qeverinë e Kosovës në lidhje me raportet e saj me Shtetet e...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.