×
 • Lajme
 • Lajme

  Abrashi takon ambasadorin italian, temë diskutimi integrimi i Kosovës në BE

  FrontOnline
  28 Shtator 2020

  Ministri i Infrastrukturës, Arban Abrashi, ka pritur sot në takim ambasadorin e Republikës së Italisë në Kosovë, Nicola Orlando.

  Siç njofton kumtesa, ministri Abrashi falënderoi ambasadorin Orlando për mbështetjen e që Italia i ka dhënë Kosovës, duke shtuar se partneriteti me këtë shtet do të mbetet i përhershëm.

  Ministri njoftoi ambasadorin për prioritetet e Qeverisë së Kosovës, konkretisht Ministrisë së Infrastrukturës, në ndërtimin e rrugëve dhe hekurudhave, për ta lidhur Kosovën me shtetet e rajonit, që do të ndikojë në zhvillimin ekonomik të vendit.

  Në takim po ashtu u diskutua edhe për rolin e Italisë në integrimin e Kosovës në Bashkimin Evropian, që ministri Abrashi e vlerësoi shumë angazhimin e ambasadorit dhe shtetit të tij për ta mbështetur Kosovën drejt integrimit.

  Ambasadori Orlando, tha se Italia do të mbetet e përkushtuar që të punojë me institucionet e Kosovës, për ta forcuar sundimin e ligjit, zhvilluar ekonomin dhe integrimin.

  KEDS njofton se këto vende do mbesin pa energji elektrike
  Nga Rubrika
  Lajme24 Maj 2024
  Në seancën e rigjykimit të premten, në Gjykatën Themelore në Ferizaj, të akuzuarit Dardan Krivaqa dhe Arbër Sejdiu janë deklaruar të pafajshëm...
  Lajme24 Maj 2024
  Mirlinda Tishukaj nga Lëvizja “Vetvendosje” thotë për Front Online se dështimi i seancës së sotme për qeverisjen “Kurti” dhe më pas votimin e...
  Lajme24 Maj 2024
  Nënkryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Lutfi Haziri, ka thënë se ka mbi 1 mijë arsye që vendi të shkojë në...
  Të tjera
  Sport24 Maj 2024
  SC Besa 1923 ka njoftuar opinionin e gjerë se sezonin e ardhshëm 2024/25 do të garojë në Ligën e Parë të Kosovës....
  Bota/Rajoni24 Maj 2024
  Bashkimi Evropian (BE) nuk toleron sjellje që e rrezikojnë sovranitetin dhe tërësinë territoriale të Bosnjë e Hercegovinës (BeH), pas propozimit të Qeverisë...
  Sport24 Maj 2024
  Gjatë ditës së sotme (e premte) u bë e ditur edhe zyrtarisht se Xavi nuk do të vazhdojë më të jetë pjesë...
  Lajme24 Maj 2024
  Lidhja Demokratike e Kosovës i është përgjigjur letrës së kryetarit të PDK-së Memli Krasniqi, i cili kërkoi shpërndarjen e Kuvendit deri më...
  Lajme24 Maj 2024
  Ministria e Arsimit përmes një komunikate për media është sqaruar lidhur me tenderin që e kanë hapur e ku një nga detyrat...
  Bota/Rajoni24 Maj 2024
  Përfaqësuesi i Lartë i BE-së, Josep Borrell, tha se vendet që duhan të bëhen pjesë e Bashkimit Evropian, duhet t’i bashkërendojnë disa...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.