×
Etiketë: italian
Lajme28 Shtator 2020
Ministri i Infrastrukturës, Arban Abrashi, ka pritur sot në takim ambasadorin e Republikës së Italisë në Kosovë, Nicola Orlando. Siç njofton kumtesa, ministri Abrashi falënderoi ambasadorin Orlando për mbështetjen e që Italia i ka dhënë...
Bota/Rajoni24 Shtator 2020
Britania e Madhe është ëndrra për shumë të rinj shqiptarë, të cilët rrezikojnë gjithçka për të prekur vendin ishullor. Ka prej tyre që përdorin edhe dokumente false të shteteve anëtare të BE. Një rast të...
Bota/Rajoni20 Shtator 2020
Një shqiptar mbeti i plagosur pasi u qëllua me armë zjarri në një nga plazhet e Romës në Itali. Mediat lokale bëjnë me dije se ngjarja ka ndodhur në kompleksin “Bora Bora” të plazhit Torvaianica,...
Bota/Rajoni07 Shtator 2020
Ambasadori i Italisë në Kosovë, Nicola Orlando ka pritur dje ekipin mjekësor ushtarak nga Italia, që do të ndihmojë Kosovën në luftën me COVID-19. Përmes një postimi në llogarinë e tij në Twitter, Orlando ka...
Lajme03 Shtator 2020
Kryetari i LDK-së, Isa Mustafa është takuar sot me ambasadorin e Italisë në Kosovë, Nicola Orlando. Gjatë këtij takimi, Mustafa e njoftoi ambasadorin Orlando për qëndrimet e LDK-së në lidhje me situatën aktuale politike, në...
Bota/Rajoni03 Shtator 2020
Vittorio Sgarbi, kryetari i bashkisë së Sutrit në Itali, është një nga zërat kundër për vendosjen e maskës, por edhe kufizimeve të tjera të vendosura nga qeveria italiane për të parandaluar përhapjen e koronavirusit. Deklarata...
Bota/Rajoni03 Shtator 2020
Udhëtarët që hyjnë dhe dalin nga aeroportet kryesore të Europës duhet të kryejnë të gjithë testin për koronavirusin e ri, tha sot ministri italian i Shëndetësisë, Roberto Speranza. “Italia do ta paraqesë zyrtarisht propozimin në...
Bota/Rajoni28 Gusht 2020
Bota po përballet me një luftë të egër me pandeminë e Covid-19 dhe frika për një valë tjetër në vjeshtë është e madhe. Virologu italian, Fabrizio Pregliasco i Universitetit Vita-Salute i San Raffaele është shprehur...
Lajme21 Gusht 2020
E intervistuam Giuseppe Ruocco, Sekretar i Përgjithshëm, Zyrtar Kryesor Mjekësor në Ministrinë Italiane të Shëndetësisë dhe anëtar i organit këshillimor të Komitetit Shkencor dhe Teknik për Mbrojtjen Civile, një nga disa subjekte me rol vendimtar...
Lajme31 Korrik 2020
Ambasadori italian në vendin tonë, Nicola Orlando, ka uruar besimtarët me rastin e Kurban Bajramit. Orlando nuk ka harruar të apelojë edhe për respektimin e masave antiCovid. “Të gjithë atyre që festojnë, Me Fat Kurban...
Lajme30 Korrik 2020
Ambasadori i Italisë në Kosovë, Nicola Orlando i ka uruar mirëseardhje në Kosovë, homologut të tij gjerman, Jorn Rohde duke i thënë se i presin shumë punë, duke propozuar që të nisin duke punuar për...
Bota/Rajoni25 Korrik 2020
Drejtësia italiane liroi nga arresti shtëpiak 25 vjeçaren shqiptare, Aurela Perhati e akuzuar për vrasje në Itali pasi thonë se ajo e bëri për vetëmbrojtje. Sipas asaj që shkruajnë mediet italiane, shqiptarja e kreu vrasjen...
Bota/Rajoni23 Korrik 2020
Ish-ministri i Brendshëm dhe kreu i partisë së ekstremit të djathtë Lega Nord në Itali, Matteo Salvini ka publikuar këtë mëngjes një foto nga shtëpia e tij. “Mirëmëngjesi miq. Sot do të jem në Lampeduza....

FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.