Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  Ambasadori italian i uron mirëseardhje homologut gjerman: Na presin shumë punë, të nisim nga liberalizimi i vizave për Kosovën

  FrontOnline
  3 vite më parë

  Ambasadori i Italisë në Kosovë, Nicola Orlando i ka uruar mirëseardhje në Kosovë, homologut të tij gjerman, Jorn Rohde duke i thënë se i presin shumë punë, duke propozuar që të nisin duke punuar për liberalizimin e vizave për qytetarët e Kosovës.

  “Mirëserdhe në Kosovë, i dashur koleg, mezi po pres që të punojmë shumë me ju për të vazhduar marrëdhënien e shkëlqyeshme që e kemi ndërtuar me ish-ambasadorin, Christian Heldt. Si partnerët më të mëdhenj ekonomik dhe të sigurisë, Europa ka shumë punë për të mbështetur Kosovën në rrugëtimin e saj euro-atlantik, duke nisur nga liberalizimi i vizave”, shkruan Orlando.

  Ambasadori i ri gjerman, Jorn Rohde ka arritur sot së bashku me bashkëshorten e tij, Sonia Lapointe në Kosovë për të marrë detyrën.

  Këtë e bëri të ditur vet ai përmes Twitter-it, ku falënderoi po ashtu ish-ambasadorin e Gjermanisë në Kosovë, Christian Heldt për mikpritjen.

  “Të dashur ndjekës, në këtë ditë të bukur, unë dhe gruaja ime Sonia Lapointe arritëm në Kosovë. Sot do të marrë kredencialet e mia. E falënderoj ish-ambasadorin e Gjermanisë në Kosovë, Christian Heldt për këtë mirëseardhje të ngrohtë dhe shpresoj të ju takoj të gjithë juve këtu shumë shpejt”, shkruan Rohde.

  Ndryshe, ditë më parë, tashmë ish-ambasadori gjerman Christian Heldt, ka përfunduar mandatin e tij si ambasador në Kosovë.

  Para largimit nga Kosova, diplomati gjerman është shprehur i mërzitur që nuk do të mund të përshëndetet personalisht shkaku i pandemisë COVID-19.

  Petrol Company zbret çmimet në Ditën e Verës: Benzinë 1.70 euro dhe Diesel 1.85 Euro për litër
  Nga Rubrika
  Lajme31 Mars 2023
  Deputetja dhe përfaqësuesja e platformës “Liria ka emër”, Eliza Hoxha”, ka folur në lidhje me “Marshin për Drejtësi”, që do të mbahen...
  Lajme31 Mars 2023
  Kryetari i partisë Guxo, Faton Peci ka thënë se partia e tij, që është në koalicion me Lëvizjen Vetëvendosje, pajtohet me marrëveshjen...
  Lajme31 Mars 2023
  Për të shtunën parashikohet të mbajë mot me vranësira dhe intervale me diell, ku pritet kohë pas kohe të ketë reshje shiu,...
  Të tjera
  Lajme31 Mars 2023
  Kryetari i Unionit Shqiptar në Kroaci, Esat Çollaku, ka thënë se ka parë një mobilizim të jashtëzakonshëm përpara fillimit të “Marshojmë për...
  Lajme31 Mars 2023
  Lidhja Demokratike e Kosovës e ka cilësuar rritjen e çmimit të energjisë si të padrejtë e të papërballueshëm për qytetarët. Në faqen...
  Lajme31 Mars 2023
  Sa herë që dilte nga shtëpia, me vete merrte edhe biçikletën. Fundjavën që lamë pas, atë e la në vendin e zakonshëm,...
  Bota/Rajoni31 Mars 2023
  Shqiptarja Zenepe Uruci, 56 vjeçe u vra pasditen e djeshme në Itali nga bashkëshorti i saj Xhafer Uruci, 62 vjeç. Shqiptari e goditi 5...
  Vip31 Mars 2023
  Donald Veshaj ka thumbuar Olta Gixharin por edhe Efin për eksperiencën e tyre në Big Brother Vip Albania. Në programin që drejtohet...
  Ekonomi31 Mars 2023
  Kosova dhe Maqedonia e Veriut kanë nënshkruar sot një memorandum mirëkuptimi në mes të dy prodhuesve më të mëdhenj të energjisë elektrike...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.