×
 • Lajme
 • Lajme

  Abdullahu: Në Serbi ka unitet për dialogun me Kosovën

  FrontOnline
  22 Qershor 2020

  Analisti politik, Faton Abdullahu, ka thënë se në Serbi ka unitet kur bëhet fjalë për dialogun, për dallim nga Kosova, që sipas tij, i mungon një gjë e tillë.

  Abdullahu ka thënë se këtë unitet e ka ndërtuar presidenti serb Aleksandër Vuçiq duke u viktimizuar para faktorit ndërkombëtar.

  “Unë e shoh se në Serbi ka unitet kur bëhet fjalë për çështjen e Kosovës, është e çuditshme por iu shkon për dore që të kenë një unitet”,tha Abdullahu në Info Magazine në Klan Kosova.

  “Këtë unitet më së shumti e ka ndërtuar Vuçiqi dhe i ka shkuar për dore që edhe para bashkësisë ndërkombëtare të jetë një far faktori që mund ta zgjidh problemin me Kosovën”.

  “Sa kam vërejtur viteve të fundit, ai [Vuçiq] viktimizohet edhe para SHBA-së edhe para BE-së duke luajtur rolin e viktimës kinse ja të tjerët mua po ma bëjnë këtë të keqe”.

  Abdullahu ka shtuar se Vuçiq e ka shfrytëzuar vendosjen e taksës prej 100 për qind ndaj mallrave serbe si dhe masën e reciprocitetit për ta vazhduar politikën e tij të viktimizimit.

  “Është e çuditshme nëse krahasohet me Kosovën sepse atje nuk kanë opozitarizëm qysh e kemi ne [tash a e kemi ne pse jemi më demokratë apo pse kemi më shumë kontroll nga ndërkombëtarët kjo është një çështje tjetër]”.

  “Por Serbia nuk ka Albin Kurta dhe nuk di a e bën kjo më të fortë Serbinë për demokracinë e brendshme, por në aspektin e Kosovës nuk ka ndryshuar shumë”, tha ai.

  Prince Caffe pjesëmarrës në panairin DUBAI EXPO 2021
  Nga Rubrika
  Lajme22 Prill 2024
  Ish-ambasador i Shqipërisë në OKB, Agim Nesho ka folur në lidhje me paraqitjen e presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani në OKB, duke...
  Lajme22 Prill 2024
  Një person e ka humbur jetën si pasojë e një aksidenti që ka ndodhur pasditen e sotme në Lipjan. Rasti ka ndodhur...
  Lajme22 Prill 2024
  “Mbretëria e Bashkuar është një mbështetëse e kahershme e sovranitetit dhe pavarësisë së Kosovës”, ishte i prerë përfaqësuesi i Mbretërisë së Bashkuar...
  Të tjera
  Lajme22 Prill 2024
  Pas dështimit të zgjedhjeve në veri, analisti Visar Ymeri ka thënë se nuk është “sovrane” qeverisja në atë vend ku kundërshtohet nga...
  Lajme22 Prill 2024
  Antigona Emini, aktiviste e PDK-së, është ndarë nga jeta në moshë të re. Dega e PDK-së në Gjilan ka shprehur ngushëllime për...
  Lajme22 Prill 2024
  Me Fahrije Hoti, Shyhrete Tahirin në njërën anë, e me Vasfije Krasniqin e Elhame Muçollin në anën tjetër, presidentja Vjosa Osmani paralajmëroi...
  Sport22 Prill 2024
  Gazetari italian Mirko Di Natale ka konfirmuar se Juventusi ka shprehur interesim për transferimin e sulmuesit kosovar Edon Zhegrova. ‘Bianconerët’ janë duke...
  Lajme22 Prill 2024
  Nol Nushi nga PSD-ja ka thënë që Partia Demokratike e Kosovës ka rënë në lojën e kryeministrit, Albin Kurti dhe se PDK-ja...
  Lajme22 Prill 2024
  Situata në Kosovë u diskutua në seancën e Këshillit të Sigurimit të Organizatës së Kombeve të Bashkuara. Vendi u përfaqësua nga presidentja...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.