×
 • Lajme
 • Lajme

  A po paralajmëron Xhafer Tahiri një parti të re me në krye Vjosa Osmanin?

  FrontOnline
  20 Qershor 2020

  “LDK ka me u rikthy te gjeneza e vet, bashkë me Vjosën e bashkë me ata qe kanë në ADN parimin e lirisë së mendimit”, ka shkruar Xhafer Tahiri pas propozimit për largimin e Vjosa Osmanit nga pozitat në LDK.

  Xhafer Tahiri, dikur Këshilltar i Fatmir Sejdiut, ka dalë kundër propozimit të Isa Mustafës për ta larguar Vjosa Osmanin nga pozitat partiake pasi e njëjta ka mbështetur politikat e VV’së dhe ka kundërshtuar Qeverinë e Avdullah Hotit.

  Tahiri ka thënë se LDK s’ka bërë kësi veprimesh prej themelimit duke propozuar largimin e një Nënkryetareje. Derisa ka konfirmuar se ka votuar kundër.

  “Sot, si anëtar i KP të LDK, Kryetar i Vushtrrisë e nënkryetar i Degës së LDK-së në Vushtrri, nuk mund të përkrahi përjashtimin e Vjosa Osmanit. Prandaj sapo votova JO”, ka shkruar Tahiri.

  “Lidhja Demokratike e Ibrahim Rugovës nuk e ka pasur praktikë të përjashtojë njerëzit e vet aq më pak, Nënkryetaren e vet, Kandidaten e parë grua për Kryeministre për shkak të mendimit ndryshe. Në ADN e LDK-së është liria e mendimit, liria e individit. Dr. Vjosa Osmani ka mbrojtur parimet për të cilat ka kërkuar besimin e votuesve të LDK. Të gjithë e kemi ditur që Vjosa nuk i ndryshon parimet e saja, të gjithë e kemi kërkuar në krye të listës së LDK dhe të gjithe kemi përkrahur.

  Në të njëjtën postim, Xhafer Tahiri ka paralajmëruar një projekt të ri me në krye Vjosa Osmanin.

  “LDK ka me u rikthy te gjeneza e vet, bashkë me Vjosën e bashkë me ata qe kanë në ADN parimin e lirisë së mendimit”, ka shkruar ai.

  Xhafer Tahiri bashkë me Vjosa Osmanin kishin qenë pjesë e kabinetit të Presidentit Fatmir Sejdiu. Por, kur Sejdiu humbi pozitën e Shefit të LDK’së shkuan afër Isa Mustafës.

  Petrol Company feston në Sos Fshatrat e Fëmijëve dhe në Sos Kopsht
  Nga Rubrika
  Lajme27 Shkurt 2024
  Kryetari i Prishtinës, Përparim Rama u shpreh se sot i drejtohet qytetarëve, pasi që siç tha ai “mjaftueshëm i jemi drejtuar njëri-tjetrit...
  Kronika27 Shkurt 2024
  Policia e Kosovës po kërkon bashkëpunimin e qytetarëve për të arrestuar një femër në Prishtinë. E dyshuara kërkohet për përfshirje në një...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Çështja e dinarit nuk është dashur të kthehet në çështje politike. Kështu, po thotë ish-zv.guvernatori i BQK-së, Fatmir Gashi. Kurse, kur është...
  Të tjera
  Bota/Rajoni27 Shkurt 2024
  Një tërmet me magnitudë 4.6 Rihter tronditi Turqinë pasditen e së martës. Sipas informacioneve të fundit të publikuara nga AFAD, tërmeti ndodh...
  Ekonomi27 Shkurt 2024
  Ish-zv/guvernatori i Bankës Qendrore të Kosovës, Fatmir Gashi ka deklaruar se çështja e dinarit nuk është dashtë të bëhet pjesë e dialogut....
  Bota/Rajoni27 Shkurt 2024
  Komisioneri Evropian për Zgjerim, Oliver Varhelyi tha sot pas takimit me presidentin malazez, Jakov Milatoviq se Mali i Zi është vendi kandidat...
  Vip27 Shkurt 2024
  Sara, Gazi, Egla dhe Juli janë katër banorët e Big Brother VIP në nominim këtë javë. Njëri prej tyre do lë shtëpinë...
  Sport27 Shkurt 2024
  Pëshpëritjet janë atje se Mauricio Pochettino mund të shkarkohet nëse ai nuk arrin të kualifikohet për në Evropë. Kupa e Ligës ishte...
  Bota/Rajoni27 Shkurt 2024
  Policia malazeze, ka arrestuar të dyshuarin për vrasjen e Edmond Mustafës në Tivar, mëngjesin e sotëm. Siç bëjnë me dije mediat vendase,...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.