×
 • Lajme
 • Lajme

  Këto janë disa nga armët më të sofistikuara që ka Policia e Kosovës

  FrontOnline
  20 Nëntor 2021

  Policia e Kosovës është njëra ndër policitë më të trajnuara në botë, derisa edhe armatimi modern nuk iu mungon.

  Në aksione të shumta policore, të cilat kanë qenë me rrezikshmëri të lartë, Policia ka demonstruar disa herë modelet e armëve dhe forcën e tyre.

  Njësitet Speciale të Policisë janë ata që janë të pajisur më mirë me armë, pasi që edhe aksionet që veprojnë ky njësitë janë më të vështira.

  Kjo njësi është e pajisur me pistoleta të prodhimit austriak ‘Glock 19’ dhe ‘Glock 17’, shkruan Gazeta Metro.

  Ajo posedon disa lloje të armëve të gjata të familjes së ‘Hecklerit’ siç janë ‘MP5′ i gjatë 9 milimetrash me optikë dhe laser.

  Ndërsa, arma tjetër të familjes e ‘Hecklerit’ është ‘MP5 klein’ (prodhime gjermane) që është armë më e shkurtër dhe mundë të futet edhe nën rroba.

  Policia posedon edhe armën amerikane të familjes Koch, modeli MR556A1.

  Në arsenalin e tyre Policia e Kosovës ka edhe dy lloje të kallashëve, e që gjithashtu i kishte me vete edhe gjatë arrestimi të Djuricit në veri.

  Policia e Kosovës ka në arsenal snajperët gjerman të tipit PSG1 dhe snajperët Barret 12.5 mm.

  Përveç këtyre armëve, Policia ka edhe shumë armë tjera në arsenalin e tyre, ku gjithashtu ka edhe autoblinda mjaft të sofistikuara.

  KEDS njofton për punimet në rrjet, në këto vende do të ndalet rryma
  Nga Rubrika
  Lajme13 Korrik 2024
  NATO i dha fundit takimit të saj vjetor në kryeqytetin e Shteteve të Bashkuara, duke festuar 75 vjetorin e formimit dhe marrë...
  Lajme13 Korrik 2024
  Sllobodan Vukçeviq, ambasadori i Serbisë në Tiranë, ka thënë se Serbia është e gatshme të zhvillojë marrëdhënie në të gjitha fushat me...
  Lajme13 Korrik 2024
  Njësitet Antikontrabande të Doganës së Kosovës, pas pranimit të informatës nga qytetarët për prezencën e barnave pa banderola, kanë kryer një kontroll...
  Të tjera
  Lajme13 Korrik 2024
  Nënkryetari i Prishtinës, Alban Zogaj, ka bërë të ditur se rruga nga rrethi i vogël i Arbërisë e deri te rrethi i...
  Lajme13 Korrik 2024
  Presidentja e vendit, Vjosa Osmani, ka publikuar listën e plotë të zyrtarëve që i ka takuar gjatë vizitës së saj në Washington...
  Lajme13 Korrik 2024
  Sipas World Population Review, disa vende luftojnë më shumë me divorcin se të tjerët. Këto janë të dhënat për vitin 2022 dhe...
  Lajme13 Korrik 2024
  Shtetet e Bashkuara mirëpritën samitin me rastin e 75-vjetorit të themelimit të NATO-s në kohë të trazuara politike. Ndërkohë që sulmet e...
  Lajme13 Korrik 2024
  Është përfshirë nga zjarri një trafo e rrymës në fshatin Sopijë në Suharekë. “Rreth orës 16:45 në fshatin Sopijë përfshihet nga zjarri...
  Lajme13 Korrik 2024
  Kanë filluar pritjet e mërgimtarëve nëpër pikat kufitare për hyrë në Kosovë. Në pikëkalimin kufitar te Dheu i Bardhë, sipas Qendrës Kombëtare...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.