×
 • Ekonomi
 • Ekonomi

  3 cent për çështje: Sa vlejnë të dhënat tona në “tregun e zi” të qendrave të call-center?!

  FrontOnline
  29 Qershor 2020

  Sipas një investigimi të kryer nga hetuesit e specializuar të Qendrës Kombëtare të Krimit Kibernetik për mbrojtjen e infrastrukturave kritike (Cnaipic) të Policisë Postare, të quajtur Open Data, në bashkëpunim me organet përkatëse të Napolit, Perugia, Ancona dhe Romë, është zbuluar një trafik të dhënash të klientëve të kompanive telefonike.

  Deri në 1.2 milion të dhëna kanë kaluar nëpër duart e punonjësve jo të besueshëm, të cilët shfrytëzonin pozicionin e tyre për të konsultuar arkivat konfidenciale, një grup ndërmjetësues dhe një rrjet prej të paktën trembëdhjetë call center, kryesisht në Campania, duke i përdodur informacionet për të telefonuar klientët në kohën e duhur dhe duke i shtyrë ata të lidhnin kontrata me një kompani tjetër. Të dhënat bliheshin me 3,4 cent për çdo numër telefoni përkundër komisioneve të transferimit deri në 400 euro për çdo pajtim.

  Për pasojë trembëdhjetë njerëz përfunduan nën arrest shtëpiak, u dhanë shtatë urdhra për paraqitje, plus gjashtë të dyshuar, në një operacion ku përfshiheshin 120 individë të Postës, të angazhuar në kërkime lokale dhe kompjuterike. Akuzat e bëra në kapacitete të ndryshme nga prokurorët Maria Teresa Gerace dhe Edmondo De Gregorio janë për qasje abuzive në sistemin IT, ndalim abuziv dhe shpërndarje të kodeve të aksesit.

  Për më tepër, për herë të parë në Itali nga hyrja në fuqi e rregullës europiane të privatësisë, Gdpr, neni 167-bis është kontestuar, i cili prek ata që shpërndajnë në mënyrë të paligjshme të dhënat personale të përpunuara në një shkallë të gjerë, prandaj ruhen në arkiva të mëdha si ato të dërguara nga të dyshuarit. (Wired)

  Përfito FALAS një pushim për çift në Budva
  Nga Rubrika
  Ekonomi16 Maj 2024
  Zëvendëskryeministri i Malit të Zi, Nik Gjeloshaj, viziton Aleancën Kosovare të Bizneseve, ai është pritur nga kryetari i AKB-së, Agim Shahini. “Kosova...
  Ekonomi16 Maj 2024
  Rreth gjysmë miliardë euro arrin shuma e përgjithshme e investimeve direkte amerikane në Kosovë në dekadën e fundit, bazuar në statistikat e...
  Ekonomi14 Maj 2024
  Zëvendësministri i Infrastrukturës, Hysen Durmishi, ka nënshkruar sot memorandum mirëkuptimi me Komunën e Malishevës. Memorandumi kap vlerën e 697 mijë eurove dhe...
  Të tjera
  Bota/Rajoni18 Maj 2024
  Ambasadori i Bosnje-Hercegovinës në Kombet e Bashkuara, Zllatko Llagumxhija ka bërë të ditur se është arritur pajtueshmëri për tekstin përfundimtar të rezolutës...
  Lajme18 Maj 2024
  Këshilltari i zëvendëskryeministrit Besnik Bislimi, Klisman Kadiu, ka thënë se Serbia po vazhdon politikën e saj destruktive pa u ndëshkuar, ndërsa Kosova...
  Sport18 Maj 2024
  Ish sulmuesi i Arsenalit dhe Manchester Unitedit Robin van Persie ka marrë pozitën e trajnerit të skuadrës holandeze SC Heerenveen, duke nënshkruar...
  Lajme18 Maj 2024
  Në Objektin e Qeverisë, Kryeministri Albin Kurti dhe ministri i Financave, Hekuran Murati sot morën pjesë në konferencën për shënimin e fillimit...
  Bota/Rajoni18 Maj 2024
  Prokuroria e Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar, ka dhënë një njoftim zyrtar për megaoperacionin që goditi grupet kriminale në disa...
  Lajme18 Maj 2024
  Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës, Elmi Reçica komentoi deklaratën e presidentës Osmani se anëtarësimi i Kosovës në KIE mbetet vetëm çështje...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.