×
 • Lajme
 • Lajme

  21 mijë e 899 foshnje lindën në vitin 2019 në Kosovë

  FrontOnline
  27 Qershor 2020

  Agjencia e statistikave të Kosovës ka publikuar të dhënat rreth lindjeve për vitin 2019 në Kosovë.

  Sipas këtyre të dhënave, 21 mijë e 899 foshnje kanë lindur në Kosovë, prej tyre 101 janë lindje të vdekura.

  Ndërsa, jashtë Kosovës janë regjistruar 4 mijë e 364 lindje.

  99.9 për qind e lindjeve kanë ndodhur nëpër institucionet tjera, ndërsa pjesa tjetër nuk dihet se ku kanë ndodhur.

  Mosha e nënave që kanë lindur fëmijë kryesisht janë të moshës 25-29-vjeçare.

  Foshnjat kryesisht kanë lindur me peshë 3000-3499 gram, mirëpo 0.2 për qind e foshnjave kanë lindur me peshë më të vogël se 1000 gram

  Ndërkaq, foshnjat e lindura gjallë, me peshë më të vogël se 1000 gram përbëjnë vetëm 0.2%.

  Emri më i përdorur për foshnjat e gjinisë femërore për vitin 2019 ishte emri Alea dhe Ajla, ndërsa, për djem emri më i shpeshtë ishte emri Amar dhe Ajan.

  Nga këto statistika bëhet e ditur se 7 nëna lindën trinjakë dhe 297 nëna kanë lindur binjakë

  “Frika ime është përballja me publikun”, thotë banori/banorja i/e 12-të i/e BBVK
  Nga Rubrika
  Lajme18 Qershor 2024
  Këtë të martë do të nënshkruhet marrëveshja për heqjen e vizave nga Izraeli për shtetasit e Kosovës. Lajmi është bërë i ditur...
  Lajme18 Qershor 2024
  Alon Ben-Meir, profesor i njohur amerikan, konsideroi se qeveritë në Kosovë, duke përfshirë edhe ekzekutivin aktual të liderit të Lëvizjes Vetëvendosje (LVV),...
  Lajme18 Qershor 2024
  Deputeti i pavarur i Kuvendit të Kosovës, Fatmir Humolli, për FrontOnline, deklaron se ka një tendencë që veteranët e UÇK-së, të paraqitën...
  Të tjera
  Lajme18 Qershor 2024
  Lordi George Robertson, ish-Sekretar i Përgjithshëm i NATO-s, nuk e përjashtoi mundësinë e përshkallëzimit të situatës në Ballkanin Perëndimor, kur solli në...
  Lajme18 Qershor 2024
  Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, tha se Kina po i ofronte Rusisë teknologji që po zgjat pushtimin rus të Ukrainës...
  Lajme18 Qershor 2024
  Udhëheqësit e Bashkimit Evropian përfunduan pa marrëveshje një diskutim të hënën se kush duhet të marrë postet kryesore të bllokut evropian për...
  Lajme18 Qershor 2024
  Ushtruesi i detyrës së kryetarit të Organizatës së Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (OVL-UÇK), Faton Klinaku, për FrontOnline thotë...
  Lajme18 Qershor 2024
  Komisioni për Mjedis, Ushqim, Bujqësi, Planifikim dhe Zhvillim do të mblidhet sot.Ky komision pritet që sot ta bëjë shqyrtimin e Projektligjit për...
  Lajme18 Qershor 2024
  Mësimdhënësit, përveç arsimimit të nxënësve, kanë përgjegjësi edhe t’i edukojnë ata. Këtë, arsimtarët e realizojnë në orët e kujdestarisë, për të cilat...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.