×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  200 profesorë në SHBA kundërshtojnë shpalljen e Grenellit anëtar nderi: “dëmton integritetin akademik”

  FrontOnline
  26 Qershor 2020

  Afro 200 profesorë dhe punonjës të Universitetit Carnegie Mellon (CMU) në Pitsburgh, kanë bërë thirrje që të anulohet shpallja e ish-ambasadorit të SHBA-së në Berlin, Richard Grenell, si anëtar nderi, duke thëne se “kjo do të dëmtojë integritetin akademik të CMU-së”, ka shkruar “Pittsburgh Post Gazette”.

  Në një letër të hapur nisur udhëheqësit të universitetit, Farnam Jahanian dhe administratës, nënshkruesit kundërshtojnë këtë veprim për shkak historisë e Grenellit, që sipas tyre “ka lidhje me grupet ekstremiste e homofobe” si dhe “histori të përkrahjes së seksizmit e përkrahjes të lëvizjeve raciste politike”.

  Grenell është i dërguar i posaçëm i Shtëpisë së Bardhë edhe për dialogun Kosovë – Serbi.

  Ata kundërshtojnë mënyrën se si u shpall anëtar nderi në institutin e CMU-së për Politikë dhe Strategji nga drejtori i këtij fakultetit dhe kundërshtojnë edhe arsyetimin e tij se është liri akademike që një fakultet të shpallë dikë anëtar nderi pa u konsultuar me të gjithë në universitet, transmeton KOHA.

  Zyrtarët e Universitetit kanë thënë se Grenell do të sjellë një ”kuptim unik” të marrëdhënieve ndërkombëtare dhe të Evropës së re dhe do të zgjerojë perspektivat e studentëve.

  Grenell ka shërbyer si shërbyes civil dhe diplomat gjatë administratave të George W. Bush dhe Donald Trumpi. Së fundi, ka qenë ambasador i SHBA-së në Gjermani dhe ka shërbyer tetë vite si zëdhënës i SHBA-së në OKB.

  Letra ku kundërshtohet shpallja e Grenellit si anëtar nderi është nënshkruar nga shumë fakultete, profesorë dhe punonjës të këtij universiteti.

  OFERTË për Black Friday, Festën e Flamurit dhe Pikën e Re në Petrol Company
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni17 Prill 2024
  Serbia është cilësuar si kërcënim kryesor në tri vende të Ballkanit Perëndimor sipas qytetarëve të tyre. Ky përfundim është nxjerrë nga anketa...
  Bota/Rajoni17 Prill 2024
  Shqipëria nuk është më pjesë e vendeve nën monitorim nga Këshilli i Evropës. Ky është vendimi i marrë sot nga Asambleja Parlamentare...
  Bota/Rajoni17 Prill 2024
  Top Channel ka siguruar zbardhjen e vendimit të arsyetuar të Gjykatës së Posaçme, lidhur me skandalin e videos seksuale në zyrën e...
  Të tjera
  Bota/Rajoni17 Prill 2024
  Deputeti shqiptar në Parlamentin e Serbisë, Shaip Kamberi, ka deklaruar se 14 shqiptarë të rinj nga Bunajovci, janë ndaluar në pikën kufitare...
  Sport17 Prill 2024
  Real Madridi ka arritur të kalojë në epërsi ndaj Manchester Cityt. Ishte Rodrygo i cili shënoi në minutën e 12-të të ndeshjes....
  Kronika17 Prill 2024
  Një person është arrestuar lidhur me rastin tragjik të vdekjes së 23-vjeçares ukrainase, Olena Kozii në autostradën “Arbën Xhaferi”, në muajin shkurt....
  Lajme17 Prill 2024
  Ministria e Punëve të Brendshme ka njoftuar se dhjetë (10) pjesëtarë të Policisë së Kosovës janë në mesin e të ndaluarve nga...
  Vip17 Prill 2024
  Ndonëse është munduar të jetë sa më hermetik për jetën e tij private, Liam sot ka “hapur zemrën” dhe ka treguar për...
  Sport17 Prill 2024
  Tashmë sezoni në Superligën e Kosovës në basketboll ka hyrë në fazën më të nxehtë të saj. Trepça, Peja, Ylli janë skuadrat...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.