×
 • Lajme
 • Lajme

  19 kirurg dhe 20 infermierë me Covid në Kirurgjinë Abdominale

  FrontOnline
  30 Shtator 2020

  Përveç pacientëve, edhe stafi shëndetësorë i kësaj klinike ka rezultuar pozitiv me këtë virus, përfshirë këtu edhe vetë drejtorin Ferat Sallahu.

  Ai është shprehur se Klinika e Kirurgjisë e ka numrin më të madh të infektuarve me Covid-19, kjo për shkak se kontakti me pacientë është i drejtpërdrejtë.

  “Klinika e Kirurgjisë ndoshta e ka numrin më të madh të infektuarve me Covid-19. Arsyeja qëndron se kontakti është shumë më i drejtpërdrejtë. Ne kemi pasur 19 kirurg të infektuar me Covid dhe diku 27 infermiere”, ka thënë tutje ai

  Vështirësohet puna/ Pacientët do të presin deri në 6 muaj për tu operuar

  Përndryshe, Sallahu ka ngritur edhe problemin me mungesën e infermierëve.

  Ai ka thënë se për shkak të shërbimeve që jepen në këtë klinikë, kanë nevojë për më shumë infermier.

  “Janë kryesisht problemet kur kemi mungesë e personelit të mesëm, për shkak se kirurgjia kërkon staf shtesë, sepse shumica e pacientëve janë të palëvizshëm, janë të operuar dhe kanë nevojë gjithmonë ndihmë të personelit. Kështu që mungesë e ndijë vetëm problemin e personelit të mesëm”, ka shtuar ai./Front Online/

  Maca e zezë sjell super çmime ne Petrol Company!
  Nga Rubrika
  Lajme19 Prill 2024
  Një 17 vjeçar është arrestuar sot në Ferizaj nën dyshimin se ka tentuar ta vras me thikë një 20 vjeçar. I lënduari...
  Lajme19 Prill 2024
  Ministria e Punëve të Jashtme dhe Diasporës e Kosovës, ka konfirmuar arrestimin nga policia serbe të shtetasit kosovar dhe asaj britanike, Sadik...
  Lajme19 Prill 2024
  Zëdhënësi i Bashkimit Evropian, Peter, Stano, tha për Radion Evropa e Lirë të premten se ngjarjet e fundit, që kanë të bëjnë...
  Të tjera
  Ekonomi19 Prill 2024
  Shqipëria ka njohur një rritje të fortë të importit të fruta-perimeve gjatë këtij viti. Të dhënat tregojnë, se Shqipëria bleu rreth 70...
  Bota/Rajoni19 Prill 2024
  Ogranizata e Kombeve të Bashkuara kanë dënuar shkatërrimin e qëllimshëm të pajisjeve mjekësore të Gazës, shkruan BBC, përcjell klankosova.tv “Misionet e fundit...
  Lajme19 Prill 2024
  Ish-ministri i Punëve të Brendshme, Bejtush Gashi ka thënë se stërvitjet ushtarake të Serbisë, të quajtura “Vorbulla 2024”, paraqesin shqetësim për institucionet...
  Lajme19 Prill 2024
  Policia e Kosovës ka arrestuar sot në Ferizaj një shtetas të Maqedonisë së Veriut, i cili ishte në kërkim ndërkombëtar nga autoritetet...
  Bota/Rajoni19 Prill 2024
  Policia suedeze ka qëlluar dhe arrestuar një burrë që dyshohet se ka plagosur tre gra me një objekt të mprehtë në Vasteras,...
  Lajme19 Prill 2024
  Njësiti i hetimeve të stacionit policor të Drenasit, me autorizim nga prokuroria kompetente, kërkon ndihmë në ofrimin e informatave, të cilat do...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.