×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  ​NATO hedh poshtë akuzat e Bjellorusisë se po grumbullon forca në kufi

  FrontOnline
  16 Gusht 2020

  Aleanca Veri-atlantike hodhi sot poshtë akuzat e presidentit bjellorus, Aleksandër Lukashenko se po zhvillonte ushtrime ushtarake përgjatë kufijve perëndimorë të vendit, në Poloni dhe Lituani, dhe theksoi se po monitoronte nga afër situatën pas zgjedhjeve të diskutueshme të mbajtura në Bjellorusi të dielën e kaluar.

  Më herët sot Lukashenko tha se tanket dhe aeroplanët e NATO-s u vendosën vetëm 15 minuta larg kufirit të Bjellorusisë.

  Zëdhënësja e NATO-s Oana Lungescu tha se “asnjë ushtrim ushtarak nuk po zhvillohet në rajon”.

  “Prania shumëkombëshe e NATO-s në anëtarët lindorë të Aleancës nuk përbën kërcënim për asnjë vend. Është një prani rreptësisht mbrojtëse, qëllimi i të cilit është të parandalojë konfliktet dhe të ruajë paqen,” tha Lungescu.

  Ajo shtoi se NATO po monitoron me vëmendje zhvillimin e situatës në Bjellorusi, një vend ku protestat e dhunshme kanë vazhduar që nga zgjedhjet e 9 gushtit, për të cilat kundërshtarët e Lukashenko pretendojnë se kanë qenë të montuara.

  Lungescu bëri thirrje për respektimin e lirive themelore, duke përfshirë të drejtën e protestës paqësore.

  Kremlini ka paralajmëruar se Rusia ishte e gatshme të ndihmonte Bjellorusinë në përputhje me marrëveshjen ushtarake, nëse ishte e nevojshme, dhe se vendi ishte nën presion nga jashtë.

  Fqinjët perëndimorë të Bjellorusisë, Polonia, Lituania dhe Letonia janë anëtare të NATO-s. Aleanca dërgoi katër brigada luftarake në këto tri vende dhe në Estoni për të parandaluar lëvizjet e mundshme ruse, pasi Moska aneksoi Krimenë e Ukrainës në vitin 2014.

  Brigadat, të udhëhequra nga Britania, Kanada, Gjermania dhe Shtetet e Bashkuara, kanë rreth 5.000 trupa.

  Polonia nënshkroi një pakt të përbashkët mbrojtjeje të shtunën gjatë vizitës së sekretarit të Shtetit Mike Pompeo në vend. Shtetet e Bashkuara në pajtim me paktin e nënshkruar do të shtojnë praninë e trupave të tyre në Poloni.

  Falja e Fitër Bajramit në “Haxhi Ibrahim Devolli” në Pejë, festë me tekbire e ilahi
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni25 Shkurt 2024
  Një ngjarje e rëndë ka ndodhur mëngjesin e kësaj të diele në Spitalin e Traumës. Policia e Tiranës njofton se një 47-vjeçar...
  Bota/Rajoni25 Shkurt 2024
  Kryesuesi i ekipit të Serbisë në dialog, Petar Petkoviq, ka bërë të ditur se do të marrë pjesë në raundin e ri...
  Bota/Rajoni25 Shkurt 2024
  Policia shqiptare ka arrestuar një 30-vjeçar në Kavajë, nën dyshimin se bashkë me vëllain e tij pasi e rrahën një 25-vjeçar e...
  Të tjera
  Vip25 Shkurt 2024
  Silvi Forte është banori më i ri i shtëpisë së Big Brother Vip, i cili u fut mbrëmjen e djeshme, së bashku...
  Bota/Rajoni25 Shkurt 2024
  Policia shqiptare ka arrestuar një 30-vjeçar në Kavajë, nën dyshimin se bashkë me vëllain e tij pasi e rrahën një 25-vjeçar e...
  Sport25 Shkurt 2024
  Më 25 mars, kombëtarja e Shqipërisë do ta luajë një ndeshje miqësore kundër Suedisë. Ndeshja do të zhvillohet në ora 19:00 në...
  Bota/Rajoni25 Shkurt 2024
  Bjellorusia po mban sot zgjedhje parlamentare dukshëm të kontrolluara dhe nën masa të larta të sigurisë në qendrat e votimit, për të...
  Bota/Rajoni25 Shkurt 2024
  Ministri i Brendshëm i Shqipërisë, Taulant Balla, ka njoftuar se brenda 24 orëve janë arrestuar 15 persona. Ai me këtë rast ka...
  Lajme25 Shkurt 2024
  Ish-deputetja dhe moderatorja, Grida Duma, ka folur për ndjenjat që i jep Kosova sa herë të jetë e pranishme. E ftuar në...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.