×
 • Sport
 • Sport

  ​KOK-u nis Forumin për Sportin, Dumoshi thotë se prioritet mbetet modernizimi i sportit

  FrontOnline
  23 Shtator 2020

  Komiteti Olimpik i Kosovës, në bashkëpunim me Ministrinë e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, ka mbajtur konferencë “Forumi për Sportin”, ku janë diskutuar temat si Sporti dhe pandemia, dhe Strategjia Kombëtare për Sporti, Qeverisje e Mirë dhe Barazi Gjinori.

  Presidenti i Komitetit Olimpik të Kosovës, Besim Hasani ka thënë se qëllimi i javës së sportit është që sa më shumë njerëz të merren me sport.

  Në këtë forum, ai ka thënë se janë tema me interes sepse do të diskutohet për sportin rreth pandemisë, por edhe për Qeverisje e Mirë dhe Barazi Gjinore.

  Ndërsa Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi ka thënë kjo është ditë e veçantë sepse sporti ndihmon qytetarët që të kenë jetë me aktive dhe shëndetshëm.

  Dumoshi ka thënë se prioritet i kësaj ministrie edhe këtë vit është modernizim i sportit.

  Dumoshi ka thënë se janë ndarë 19 milionë euro për investime në përmbushjen e objektivave për sportin.

  Dumoshi ka deklaruar se të gjitha vendimet që kanë shkuar në Qeveri, kanë qenë ato që janë marrë nga federatat sportive në Kosovë.

  Ajo ka thënë se në këtë forum duhet të trajtohen si temë edhe veteranët e sportit.

  Ministri i shëndetësisë, Armend Zemaj ka thënë se kjo ministri ka bashkëpunuar me të gjitha federatat.

  Ai ka thënë se ky bashkëpunim i ka ndihmuar në lehtësimin e masave ndaj pandemisë Covid-19.

  Zemaj ka thënë se këto ditë është ulur numri i të vdekurve dhe se të gjithë bashkërisht duhet të kenë kujdes.

  Zemaj gjithashtu ka thënë se ditëve në vijim do të shkohet me masa lehtësuese edhe për sportin.

  Zemaj, për hapjen e disa pishinave dhe fitneseve ka thënë se këto janë hapur nën mbikëqyrjen strikte që po iu bëhet, por edhe për shkak të disa sportistëve elitarë.

  Forumi do të vazhdojë deri më datën 30 shtator të këtij viti.

  Petrol Company hap pikën më të re në Orllat me super çmime për Black Friday: Diesel 1.51€ dhe Benzinë 1.38€
  Nga Rubrika
  Sport21 Prill 2024
  Real Madridi po punon për planifikimin për sezonin e ardhshëm dhe kërkon të dijë paraprakisht vendimet e lojtarëve të tyre për të...
  Sport21 Prill 2024
  “Mbretërit” kanë shënuar fitore ndaj Barcelonës në “El Clasico”. Ishte anglezi Jude Bellingham që shënoi golin e fitores për Real Madridin ndaj...
  Sport21 Prill 2024
  Në stadiumin “Santiago Bernabeu”, Real Madridi dhe Barcelona po zhvillojnë ‘El Clasicon’ e 257-të më radhë. Kur po zhvillohet minuta e 20’të...
  Të tjera
  Bota/Rajoni21 Prill 2024
  Pas Vrapçishtit dhe takimit me banorët e malësisë së Tetovës, Fronti Evropian, tubimin qëndror sonte e ka mbajtur në Shkup në Sheshin...
  Lajme21 Prill 2024
  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka reaguar pasi dështoi iniciativa për shkarkimin e kryetarëve në katër komunat veriore. Pasi pjesëmarrje në votime...
  Vip21 Prill 2024
  Xhuli dhe Blero janë dy personazhe të njohura në vendin tonë. Të dy përjetuan një aventurë të njejtë, rrugëtimin në “Big Brother”....
  Vip21 Prill 2024
  Ledjona Xheladinaj, gazetarja që ishte një prej protagonisteve në këtë edicion të tretë të Big Brother VIP, ishte e ftuar pasditen e...
  Lajme21 Prill 2024
  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka reaguar pasi dështoi iniciativa për shkarkimin e kryetarëve në katër komunat veriore. Pasi pjesëmarrje në votime...
  Bota/Rajoni21 Prill 2024
  Imami Ahmed Kalaja deklaroi sot se ka një familje të madhe. Kalaja tha se është baba i 10 fëmijëve. Imami tha se...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.