×
 • Lifestyle
 • Lifestyle

  ​Kjo është arsyeja pse flini keq

  FrontOnline
  30 Shtator 2020

  Problemet e përqendrimit dhe vëmendjes të shkaktuara nga pagjumësia ose gjumi i dobët mund të lehtësohen, sipas një studimi të fundit.

  Hulumtimi i parë

  Hulumtimi përfshiu 44 vullnetarë, të moshës 21 deri 50-vjeç. Në tre ditë, atyre iu dha mundësia e pakufizuar në ushqim dhe pije gjatë ditës, por atyre u lejohej të flinin vetëm katër orë natën.

  “Të rriturit djegin rreth 500 kalori gjatë orëve shtesë gjatë natës kur gjumi i tyre është i kufizuar”, tha autori David Dinges, drejtor i Njësisë Eksperimentale të Psikiatrisë në Universitetin e Pensilvanisë në Filadelfia, në një deklaratë të universitetit.

  Natën e katërt, rreth gjysma e pjesëmarrësve vazhduan qasje të pakufizuar në ushqim dhe pije. Gjysma tjetër kishte ujë të kufizuar pas orës 22.00, dhe ata shkuan për të fjetur në 04.00 të mëngjesit.

  Në 02.00 të mëngjesit çdo katër net, pjesëmarrësit morën teste për të matur kujtesën, aftësinë e të menduarit, përgjumjen, nivelet e stresit dhe gjendjen e humorit.

  Pas natës së katërt të kufizimit të gjumit, njerëzit që hëngrën më pak gjatë natës kishin një kohë reagimi më të mirë dhe më pak shpërqendrim sesa njerëzit që hëngrën gjatë natës.

  Një tjetër studim

  Në një studim tjetër, i njëjti ekip studiues zbuloi se të rriturit me privim kronik të gjumit kanë zvogëluar metabolizmin. Studiuesit kanë sugjeruar që individët mund të kenë nevojë të “kompensojnë” këtë humbje “të vogël” kalori duke rritur aktivitetin fizik ose duke zvogëluar marrjen e kalorive për të parandaluar shtimin e peshës pas lindjes.

  Ky studim përfshiu 36 të rritur të shëndetshëm të moshës 21 deri 50-vjeç. Sa energji përdorin trupat e tyre kur janë të relaksuar – u mat pas një gjumi normal të natës dhe pas pesë netëve gjumë prej vetëm katër orësh natën.

  Gjatë gjumit “të keq” (të shkurtër), metabolizmi “u ul”, dhe pas gjumit dhe pushimit normal, ai u kthye në normale.

  Autori kryesor i studimit, Namni Goel, një bashkëpunëtor kërkimor dhe profesor i psikologjisë dhe psikiatrisë në Universitetin e Pensilvanisë, tha në një deklaratë: “Gjumi i shkurtër është një faktor i rëndësishëm rreziku për shtim në peshë dhe mbipesha, veçanërisht tek burrat afro-amerikan”.

  Vëzhgimet

  Përsëri u konfirmua se gjumi i parregullt dhe pak gjumë si dhe dieta e papërshtatshme (“ngrënia natën”) kanë një efekt të keq në cilësinë e gjumit dhe nxisin mbipesha.

  Afër 6500 banorë të Shalës së Bajgorës përfitojnë nga rrjeti i ri
  Nga Rubrika
  Lifestyle21 Shkurt 2024
  Edhe pse dihet mirë që kripa e tepërt është e pashëndetshme, ajo nuk duhet eliminuar plotësisht. Trupi ka nevojë për natrium, dhe...
  Lifestyle20 Shkurt 2024
  Duke ndryshuar dietën tonë, ne mund të përmirësojmë shëndetin tonë. Kolesteroli i lartë , i ngjashëm me presionin e lartë të gjakut,...
  Lifestyle19 Shkurt 2024
  Dashi Sot, vendimet nga e kaluara mund të duken si stuhi, duke sjellë zhgënjim dhe turbulenca mendore. Mund ta gjeni veten duke...
  Të tjera
  Lajme21 Shkurt 2024
  Kryeparlamentari, Glauk Konjufca ka zgjedhur të mbrohet në heshtje, në seancën gjyqësore me akuzën për hedhje të gazit lotsjellës disa vite më...
  Ekonomi21 Shkurt 2024
  Sot po flasim për derivate. Por jo për çdo lloj derivati, po flasim për derivatet e Petrol Company. Me derivatet e kësaj...
  Kronika21 Shkurt 2024
  Policia e Kosovës, gjegjësisht njësiti (Fast Kosova), me mbështetje të Njësisë Speciale Operative, sot më 21.02.2024, pas një pune intensive në terren,...
  Bota/Rajoni21 Shkurt 2024
  Miliarderi Elon Musk është nominuar për Çmimin Nobel për Paqe 2024 nga një deputet norvegjez, i cili vlerësoi pronarin e platformës X...
  Lajme21 Shkurt 2024
  Është shtyre raportimi i ministri të Financave, Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati, dhe përfaqësues të Doganës së Kosovës dhe Administratës Tatimore, në...
  Bota/Rajoni21 Shkurt 2024
  Për këdo që tashmë është mërzitur nga bota këtu dhe kërkon të eksplorojë hapësirën, NASA mund t’ju ndihmojë. Agjencia hapësinore po kërkon...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.