×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  ​Hapja e negociatave me Shqipërinë, BE: Në shtator diskutimet për kuadrin rregullator

  FrontOnline
  02 Shtator 2020

  Teksa Shqipëria pret tryezën e pare ndërqeveritare Shqipëri-BE, Brukseli i rikthehet bisedimeve teknike mbi kuadrin rregullator të negociatave me Shqipërinë.

  Zëdhënësja e Komisionarit për Zgjerim, Maja Kocijançiq i konfirmoi A2 se si për Tiranën dhe Shkupin, shtatori shënon rikthimin e diskutimeve, për të marrë më pas dakordësinë e vendeve anëtare.

  “Diskutimet për kuadrin rregullator të negociatave si për Shqipërinë edhe për Maqedoninë e Veriut në Këshillin Evropian kanë nisur para verës dhe do të vazhdojnë në vjeshtë, me qëllim miratimin e tyre nga vendet anëtare”, u shpreh ajo.

  Nga ana tjetër, burime pranë grupit negociator shqiptar, konfirmuan për A2 se Grupi i Punës së Këshillit Evropian do të diskutojë gjatë shtatorit në nivel teknik kuadrot negociues për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, por ende nuk ka një datë për tryezën e parë ndërqeveritare.

  Shqipëria shpreson në ndihmën e Berlinit që ka Presidencën e radhës së unionit deri në fund të vitit, ndonëse kryeministri Edi Rama është treguar i kujdesshëm në dozat e optimizmit.

  Me qëllim nisjen e bisedimeve për anëtarësim, Shqipërisë i janë vënë një sërë kushtesh si përparimi i reformës në drejtësi, kthimi në funksion i Gjykatës Kushtetuese dhe Gjykatës së Lartë, rezultate të prekshme në luftën ndaj korrupsioni dhe krimit të organizuar, si dhe një reformë zgjedhore konsensuale.

  Si t’i përdorni radiatorët e ngrohjes që të kurseni deri në 25% të faturës së rrymës
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni25 Qershor 2024
  Sindikatat do t’i dorëzojnë kërkesat e tyre qeverisë së re si rritje e pagave në sektorin privat dhe publik, si dhe pagë...
  Bota/Rajoni25 Qershor 2024
  Gjykata Penale Ndërkombëtare lëshoi ​​urdhër-arrest të martën për ish-ministrin rus të mbrojtjes Sergei Shoigu dhe shefin e saj ushtarak të shtabit Valery...
  Bota/Rajoni25 Qershor 2024
  Në seancën kuvendare sot u verifikuan mandatet për deputetët e rinj. Në seancën parlamentare janë verifikuar mandatet e Dragan Nedeljkoviq, Velika Stojkova...
  Të tjera
  Lajme25 Qershor 2024
  Shefi i Grupit Parlamentar të AAK-së, Besnik Tahiri, ka marrë pjesë në Asamblenë Parlamentare të Këshillit të Evropës në sesionin veror. Ai...
  Lajme25 Qershor 2024
  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti tha se beson që takimi i nesërm me presidentin serb, Aleksandar Vuçiq në Bruksel do të jetë...
  Lajme25 Qershor 2024
  Presidentja e Maqedonisë së Veriut Gordana Siljanovska -Davkova priti sot në një takim ambasadorin e Kosovës në Shkup, Florian Qehaja. Në takim,...
  Vip25 Qershor 2024
  Bëhuni gati për një performancë nga Will Smith këtë fundjavë! Të hënën u njoftua se aktori 55-vjeçar fitues i Oskarit do të...
  Vip25 Qershor 2024
  Ben Affleck është parë sërish pa unazën e martesës mes thashethemeve për tension me Jennifer Lopez. Ata së fundmi janë përfshirë në...
  Sport25 Qershor 2024
  Klubi katalunas, Barcelona thuhet se është e interesuar për të nënshkruar me një lojtar në huazim, i cili aktualisht po luan në...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.