×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  ​Fëmijët e kalojnë lehtë por mund ta përhapin koronavirusin

  FrontOnline
  13 Shtator 2020

  Ka ende shumë paqartësi në lidhje me rolin e fëmijëve në përhapjen e koronavirusit, kjo sepse shkollatdhe kopshtet kanë qenë të mbyllura prej kohësh.

  Por tani me hapjen e tyre ka edhe raporte të reja. Ndër të fundit është një studim i botuar nga Qendra për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) në të cilin studiuesit arritën në përfundimin se edhe fëmijët me simptoma të lehta ose madje asimptomatik mund të përhapin Covid-19 dhe ta sjellin atë në familje.

  Pra ajo që thonë ekspertët e shëndetit është më se e vërtetë që fëmijët janë transmetues të virusit tek të tjerët, por vetë ata nuk shfaqin simptoma të rënda.

  Dymbëdhjetë fëmijë, përfshirë një 8 muajsh, u infektuan me Covid-19 në 3 kopshte në Salt Lake County midis prillit dhe korrikut dhe infektuan të paktën disa të tjerë prindër, vëllezër e motra.

  Tre nga fëmijët e infektuar nuk kishin asnjë simptomë dhe njëri prej tyre infektoi nënën e cila u shtrua në spital për shkak të agravimit të simptomave. Një foshnjë tetë muajshe infektoi të dy prindërit.

  Shkalla e përhapjes, rreth 25%, është në përputhje me studimet e përhapjes familjare që kanë përfshirë fëmijë dhe të rritur, dhe ky hulumtim tregon se nuk do të kishte asnjë ndryshim në aftësinë përhapëse të koronavirusit midis fëmijëve dhe të rriturve.

  Super oferta nga Sharr Travel/ Vetëm 70€ për person në Hotel VM Resort & Spa 5* në Durrës
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni25 Qershor 2024
  Shtetet e Bashkuara pritet të njoftojnë të martën një paketë të re ndihme ushtarake për Ukrainën prej 150 milionë dollarësh. Lajmi u...
  Bota/Rajoni25 Qershor 2024
  Sindikatat do t’i dorëzojnë kërkesat e tyre qeverisë së re si rritje e pagave në sektorin privat dhe publik, si dhe pagë...
  Bota/Rajoni25 Qershor 2024
  Gjykata Penale Ndërkombëtare lëshoi ​​urdhër-arrest të martën për ish-ministrin rus të mbrojtjes Sergei Shoigu dhe shefin e saj ushtarak të shtabit Valery...
  Të tjera
  Bota/Rajoni25 Qershor 2024
  Sindikatat do t’i dorëzojnë kërkesat e tyre qeverisë së re si rritje e pagave në sektorin privat dhe publik, si dhe pagë...
  Sport25 Qershor 2024
  Futbollisti kosovar i Kombëtares së Shqipërisë, Ylber Ramadani, është shprehur i ngazëllyer që ishte pjesë e skuadrës kuqezi në Evropianin ‘Gjermani 2024’....
  Lajme25 Qershor 2024
  Policia në Prishtinë ka njoftuar se kanë sekuestruar një revole të tipit TT dhe nëntë fishekë te një shofer që e kishin...
  Sport25 Qershor 2024
  Trajnerëve të Zvicrës iu vodhën kompjuterët në Dusseldorf gjatë EURO 2024, megjithatë nuk është komprometuar asnjë e dhënë sensitive apo informacion në...
  Lajme25 Qershor 2024
  Shefi i Grupit Parlamentar të AAK-së, Besnik Tahiri, ka marrë pjesë në Asamblenë Parlamentare të Këshillit të Evropës në sesionin veror. Ai...
  Lajme25 Qershor 2024
  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti tha se beson që takimi i nesërm me presidentin serb, Aleksandar Vuçiq në Bruksel do të jetë...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.