×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Zbulohet një sindromë e re te fëmijët në SHBA në lidhje me coronavirusin

  FrontOnline
  30 Qershor 2020

  Të paktën 285 fëmijë në SHBA kanë pasur një inflamacion të rëndë të lidhur me coronavirusin, dhe ndërsa shumica janë duke u rikuperuar, nuk dihet nëse kjo do të lë ndonjë dëm, tregojnë dy studime të reja.

  Punimet e botuara sot në New England Journal of Medicine, japin raportin më të plotë për këtë gjendje, të njohur si sindroma e inflamacionit multi-sistem te fëmijët. Konsiderohet si jo e zakonshme, dhe vdekjet janë të rralla.

  Rreth 1.000 fëmijë në të gjithë botën kanë pasur inflamacion të shkaktuar nga kjo sindromë, përfshirë raste në Evropë, ku u vunë re për herë të parë.

  Përkufizimi i një rasti përfshin infeksionin koronavirus aktual ose të fundit, ethe, gjendje të rëndë klinike që kërkon shtrimin në spital, inflamacion të konfirmuar përmes gjakut dhe mosfunksionim të të paktën dy organeve në trup, përfshirë zemrën, veshkat, mushkëritë, lëkurën ose sistemin nervor.

  Simptomat e traktit tretës janë gjithashtu të zakonshme, duke përfshirë të vjella dhe diarre.

  Disa fëmijë mund të kenë simptoma që kujtojnë sëmundjen Kawasaki, një gjendje e rrallë te fëmijët që mund të shkaktojë ënjtje dhe probleme të zemrës.

  Shumica e fëmijëve të diagnostikuar me sindromën kishin coronavirus edhe pse më parë ishin plotësisht të shëndetshëm.

  Mosha mesatare është tetë vjeç, dhe ende nuk është konfirmuar nëse kjo sindromë prek të moshuarit.

  Është koha të shijojmë çokollatën më të mirë..
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni22 Prill 2024
  Sabreen ishte e vdekur para se ta shikonte apo ta mbante foshnjën e saj, shkruan BBC. Nëna e re e kishte mbajtur për...
  Bota/Rajoni22 Prill 2024
  Mangësitë me pavarësinë dhe integritetin e gjyqësorit; mungesa e mediave të pavarura; dhe korrupsioni në të gjitha nivelet e qeverisjes, në organet...
  Bota/Rajoni22 Prill 2024
  Një ekspert i OKB-së ka paralajmëruar se ekziston rreziku që sëmundjet mendore të manifestohen pas disa vitesh në mesin e banorëve të...
  Të tjera
  Lajme22 Prill 2024
  Pas dështimit të zgjedhjeve në veri, analisti Visar Ymeri ka thënë se nuk është “sovrane” qeverisja në atë vend ku kundërshtohet nga...
  Lajme22 Prill 2024
  Antigona Emini, aktiviste e PDK-së, është ndarë nga jeta në moshë të re. Dega e PDK-së në Gjilan ka shprehur ngushëllime për...
  Lajme22 Prill 2024
  Me Fahrije Hoti, Shyhrete Tahirin në njërën anë, e me Vasfije Krasniqin e Elhame Muçollin në anën tjetër, presidentja Vjosa Osmani paralajmëroi...
  Sport22 Prill 2024
  Gazetari italian Mirko Di Natale ka konfirmuar se Juventusi ka shprehur interesim për transferimin e sulmuesit kosovar Edon Zhegrova. ‘Bianconerët’ janë duke...
  Lajme22 Prill 2024
  Nol Nushi nga PSD-ja ka thënë që Partia Demokratike e Kosovës ka rënë në lojën e kryeministrit, Albin Kurti dhe se PDK-ja...
  Lajme22 Prill 2024
  Situata në Kosovë u diskutua në seancën e Këshillit të Sigurimit të Organizatës së Kombeve të Bashkuara. Vendi u përfaqësua nga presidentja...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.