Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  Ymeri: Kurti ka vendosur ta themelojë Asociacionin

  FrontOnline
  2 muaj më parë

  Analisti Visar Ymeri ka vlerësuar se me gjashtë kushtet e vendosura kryeministri Albin Kurtit ka vendosur ta themelojë Asociacionin e komunave me shumicë serbe.

  Sipas analistit Ymeri kjo është rruga e vetëm që e shpie Kosovën përpara, e këtë, sipas Ymerit, Kurti e ka të qartë.

  “Kurti e ka kuptuar se nuk ka rrugë dalje tjetërë përveç se ta bëjë Asociacionin. E shpresa e të gjithë neve është se kjo do t’i hap rrugë përfundimit të dialogut ndërmjet Kosovës dhe Serbisë. Poashtu shpresa jonë është që do të jetë në dobi të Republikës së Kosovës ky përfundim i dialogut”, ka deklaruar Ymeri në RTV Dukagjini.

  Ndërsa ai ka thënë se opozita është duke e përkrahur se janë të informuar që nuk ka rrugë tjetër përveç kësaj.

  Sipas tij, kjo është arsyeja pse opozita është kaq racionale.

  “Qasjen e tyre e kanë në mbrojtje të interesave shtetërore sesa në luftën politike ditorë ndaj kryeministrit”, ka përfunduar ai.

  Petrol Company sërish troket në dyert e Shtëpisë së Pleqve për Ramazan
  Nga Rubrika
  Lajme21 Mars 2023
  Në Nenin 7 të marrëveshjes së Ohrit nuk ka zotime të reja, por ka pajtim për t`i zbatuar marrëveshjet e viteve 2013...
  Lajme21 Mars 2023
  Ish-kryetar i Gjykatës Kushtetuese, Enver Hasani ka thënë se marrëveshja mes kryeministrit kosovar, Albin Kurtit dhe presidentit serb, Aleksandër Vuçiq ka lëvizur...
  Lajme21 Mars 2023
  Dega e Lidhjes Demokratike të Kosovës në Gjilan i ka reaguar kryetarit të kësaj komune, Alban Hysenit, pasi ky i fundit sot...
  Të tjera
  Lajme21 Mars 2023
  Sot është mbajtur mbledha e radhës së Kryesisë së Lidhjes Demokratike të Kosovës. Lideri i LDK’së, Lumir Abdixhiku njoftoi se në këtë...
  Bota/Rajoni21 Mars 2023
  Shqipëria e para në Evropën Juglindore për rimëkëmbjen e fluturimeve. Në këtë përfundim ka dalë “Mabrian”, ofruesi kryesor i inteligjencës për udhëtimet,...
  Bota/Rajoni21 Mars 2023
  Presidenti i Kinës Xi Jinping ka bërë thirrje për “bisedime paqeje” dhe “dialog të përgjegjshëm” mbi Ukrainën në një deklaratë të përbashkët...
  Vip21 Mars 2023
  Këngëtarja shumë e dashur Nora Istrefi e ka publikuar video projektin e saj më të ri muzikor, të titulluar “Amanet”. Kënga e...
  Lajme21 Mars 2023
  Kërkohet ndihmë për shërim të Gazmend Malokut nga Juniku. Sipas familjarëve të tij, Gazmendi është ne gjendje të rëndë shëndetësore në Turqi,...
  Lajme21 Mars 2023
  Emisari i BE-së për dialogun me Serbinë, Miroslav Lajçak, ka zhvilluar një takim me kryetaren e Komitetit Ndërkombëtar të Kryqit të Kuq,...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.