×
 • Lajme
 • Lajme

  Xhemaj, PDK: Kosova qe 32 muaj pa asnjë njohje, qeveria dhe ministria e jashtme në gjumë dimëror

  FrontOnline
  29 Shtator 2020

  Aktivitetet e shtuara të Serbisë kundër pavarësisë së Kosovës, kanë nxitur reagimet e partisë opozitare, PDK.

  Është drejtori për komunikim i kësaj partie, Bashmir Xhemaj, që ka alarmuar se edhe pas 32 muajsh pa njohje, ministria e jashtme është në gjumë të thellë.

  Ai ka kritikuar këtë qasje të Kosovës.

  Ky është postimi i plotë i tij në Facebook:

  Qeveria dhe ministria e jashtme e Kosovës në gjumë dimëror, ende pa nisur dimri. Kosova po hyn në muajin e 32-të dhe ende pa asnjë njohje të re. Fushatës agresive të Serbisë për t’i bllokuar njohjet e Kosovës, i’u bashkua edhe Kosova duke hequr dorë vullnetarisht për një vit nga lobimi për njohje dhe anëtarësim në organizata ndërkombëtare.
  Por Serbia mbetet e njëjta. Ivica Daçiqi po e vazhdon lobimin e kundër pavarësisë së Kosovës duke takuar përfaqësuesit e shteteve jo-njohëse. I radhës ishte ambasadori i Angolës, që mori falendërimet e Serbisë për mos ndryshim të qëndrimit.
  Fushata e bllokimit të njohjeve ndaj Kosovës po vazhdon hapur dhe në publik nga Serbia, me gjithë zotimet e dy shteteve për t’i pezulluar fushatat ndaj njëra-tjetrës në Uashington. Teksa Kosova e ka suspenduar politikën e jashtme, Serbia po e bën të kundërtën dhe me intensitet të shtuar.

  KEDS njofton se këto vende do të mbesin pa rrymë
  Nga Rubrika
  Lajme21 Prill 2024
  Nënkryetari i Skenderajt, Sami Lushtaku ka njoftuar vdekjen e bashkëluftëtarit Ali Hoti. Lushtaku ka është shprehur se ai ishte njëri prej luftëtarëve...
  Lajme21 Prill 2024
  Prindon Sadriu, bashkëshorti i presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani ka bërë thirrje për përgatitje për përballjen e nesërme mes Osmanit dhe presidentit...
  Lajme21 Prill 2024
  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka reaguar pasi dështoi iniciativa për shkarkimin e kryetarëve në katër komunat veriore. Pasi pjesëmarrje në votime...
  Të tjera
  Bota/Rajoni21 Prill 2024
  Pas Vrapçishtit dhe takimit me banorët e malësisë së Tetovës, Fronti Evropian, tubimin qëndror sonte e ka mbajtur në Shkup në Sheshin...
  Lajme21 Prill 2024
  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka reaguar pasi dështoi iniciativa për shkarkimin e kryetarëve në katër komunat veriore. Pasi pjesëmarrje në votime...
  Vip21 Prill 2024
  Xhuli dhe Blero janë dy personazhe të njohura në vendin tonë. Të dy përjetuan një aventurë të njejtë, rrugëtimin në “Big Brother”....
  Vip21 Prill 2024
  Ledjona Xheladinaj, gazetarja që ishte një prej protagonisteve në këtë edicion të tretë të Big Brother VIP, ishte e ftuar pasditen e...
  Lajme21 Prill 2024
  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka reaguar pasi dështoi iniciativa për shkarkimin e kryetarëve në katër komunat veriore. Pasi pjesëmarrje në votime...
  Bota/Rajoni21 Prill 2024
  Imami Ahmed Kalaja deklaroi sot se ka një familje të madhe. Kalaja tha se është baba i 10 fëmijëve. Imami tha se...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.