×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Xhaferi: Zgjasim dorën e bashkimit të votës shqiptare

  FrontOnline
  17 Qershor 2020

  Ish-kryetari i Kuvendit të Maqedonisë së Veriut, Talata Xhaferi në një konferencë për shtyp u bëri thirrje partive shqiptare të mbështesin projektin Kryeministër Shqiptar.

  “Ideja për një Kryeministër – shqiptar, me siguri më së shumti diskutohet edhe në selitë e konkurrentëve tanë politikë, të cilët, ashtu si edhe ne, po luftojnë për votat e shqiptarëve. Dhe, nuk po e them këtë me ironi ose nënqeshje, por sepse sot dua t’ju drejtohem edhe atyre:

  Është e vërtetë se ideja për Kryeministrin e parë – shqiptar erdhi nga BDI-ja, por kjo nuk duhet të jetë një handikap për t’u bashkuar rreth kësaj ideje fisnike.

  Hajde së pari ne, partitë e shqiptarëve në shtet, të bashkohemi rreth kësaj ideje, t’i japim asaj një parashenjë mbipartiake, dhe kështu të inkurajojmë shqiptarët që edhe një herë të bashkohen rreth interesave të tyre” deklaroi Xhaferi.

  Ai tha se kandidati për kryeministër nuk duhet të jetë me çdo çmim nga BDI-ja.

  Për të qenë preciz, ne ofrojmë një Kryeministër – një shqiptar, jo me çdo çmim një Kryeministër nga BDI-ja! – dhe kjo është një dorë e shtrirë, veçanërisht ndaj partive të shqiptarëve, që të qëndrojmë së bashku pas kësaj ideje. Këtu, sot, ne dërgojmë një ofertë publike se heqim dorë nga ekskluziviteti i kësaj ideje: Le të formojmë një platformë të përbashkët, një deklaratë të përbashkët, të premtojmë, të japim besë para qytetarëve se të gjithë ne, deputetë të zgjedhur në Kuvendin e ardhshëm, obligohemi se do ia japim mbështetjen asaj shumice politike në Kuvend e cila do eë pranojë dhe zbatojë këtë ide”, deklaroi Xhaferi.

  Comodita në panairin M.O.W. po shijon takimet me biznese për mundësi shkëmbimi eksperiencash, rrjetëzimi dhe bashkëpunimi
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni28 Shkurt 2024
  Dy persona janë vrarë sonte në lagjen numër 10 në Korçë. Bëhet e ditur se njëri ka humbur jetën në vendin e...
  Bota/Rajoni28 Shkurt 2024
  Tetë vende të BE-së kanë kërkuar sanksione ndaj prokurorëve, gjykatave dhe zyrtarëve të burgjeve të Rusisë për vdekjen e Alexei Navalny. Letra...
  Bota/Rajoni28 Shkurt 2024
  Presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiq ka thënë sonte në Tiranë se “heqja e dinarit është një përpjekje e qartë e Kurtit për...
  Të tjera
  Lajme28 Shkurt 2024
  Sekretari Organizativ i Lëvizjes Vetëvendosje, Alim Rama, bashkë me anëtarë të tjerë të kësaj partie kanë pritur delegacionin e Partisë së Veprimit...
  Lajme28 Shkurt 2024
  Zëvendëskryeministrja dhe Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës e Republikës së Kosovës, znj. Donika Gërvalla, në një postim në platformën X...
  Sport28 Shkurt 2024
  Napoli është rikthyer te fitoret në Serie A pas tri ndeshjeve radhazi pa shijuar tri pikët. Kampioni në fuqi i Italisë mposhti...
  Lajme28 Shkurt 2024
  Pas samitit për Ukrainën që u mbajt të mërkurën në Tiranë, presidentja  e Kosovës, Vjosa Osmani është takuar me kryeministrin shqiptar, Edi...
  Lajme28 Shkurt 2024
  Fatmir Çollaku, njohës i fushës së sigurisë, tha se është pozitive që Tirana zyrtare po merr vëmendjen e ndërkombëtarëve dhe jo vetëm...
  Lajme28 Shkurt 2024
  Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ramush Haradinaj, ka thënë se Aleancën dhe grupin opozitar rreth saj qytetarët po e...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.