Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  Xhafer Tahiri përkujton Hasan Prishtinën, kërkon të kthehen eshtrat e tij në Vushtrri

  FrontOnline
  15 Gusht 2020

  Janë bërë 87 vite, nga vrasja e veprimtarit të shquar të çështjes Kombëtare të Shqiptarëve dhe të ideologut më të madh të bashkimit kombëtar, Hasan Pristina. Ai u vra në Selanik.

  Kryetar i vendlindjes së Hasan Prishtinës, Xhafer Tahiri duke përkujtuar veprën dhe jetën e Hasan Prishtinës në llogarinë e tij në “Facebook”, ka shkruar se rikthimi i eshtrave të Hasan Prishtinës në vendlindje, Vushtrri, është kërkesë e vazhdueshme dhe e kahëmotshme.

  “’Arsimi është shpirti i një kombi’ kishte thënë Hasan Prishtina. Ai shkriu tërë pasurinë e tij në fund edhe jetën e tij për idealin kombëtar”, ka shkruar Xhaferi duke treguar se bashkë me Nënkryetarin Besim Muzaqi, drejtorët komunal dhe Kryetarin e Bashkisë së Kukësit Safet Gjici, kanë bërë homazhe tek varri i Heroit Hasan Prishtina.

  Sponsori gjeneral i PRINCE CAFFE Superligës, shpërblen mbretërit e basketbollit për edicionin 2022/23
  Nga Rubrika
  Lajme30 Maj 2023
  Tensionet në veri sidomos gjatë ditës së djeshme, vetëm sa kanë ndikuar që e tërë vëmendja të jetë tek kryetarët e komunave...
  Lajme30 Maj 2023
  Njësia Speciale e Kosovës mëngjesin e sotëm e ka zhvendosur nga objekti i komunës së Zubin Potokut flamurin e Republikës së Kosovës....
  Lajme30 Maj 2023
  Ish-kryenegociatorja e Kosovës në dialogun Kosovë-Serbi, Edita Tahiri, ka reaguar pas zhvillimeve të ditës së hënë në veri. Ajo tha se dhuna...
  Të tjera
  Lajme30 Maj 2023
  Misioni paqeruajtës i KFOR-it i ka kërkuar të martën Kosovës dhe Serbisë të marrin përgjegjësi për situatën e krijuar në veri. Komandanti...
  Lajme30 Maj 2023
  Në Dhomat e Specializuara në Hagë do të vazhdojë gjykimi ndaj ish-pjesëtarit të UÇK-së, Pjetër Shala. Rasti ndaj Shalës do të nisë...
  Lajme30 Maj 2023
  Protestuesit serbë kanë nisur të mblidhen para objekteve komunale në veri të Kosovës edhe të martën. Ata në këtë formë po kundërshtojnë...
  Lajme30 Maj 2023
  Shërbimi publik gjerman ka transmetuar një artikull për grupin e Veljko Belivuk nën titullin “Huliganë, klane droge dhe presidenti i Serbisë”. Në...
  Lajme30 Maj 2023
  Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Josep Borrell, theksoi se BE-ja dënon fuqishëm “dhunën tronditëse në...
  Lajme30 Maj 2023
  Mediat serbe janë hedhur në sulm ndaj Aleksandër Vuçiç. Në veri të Kosovës tensionet janë rritur ndjeshëm dhe frika e konfliktit të...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.