Bota/Rajoni

Vuçiq: Kosova po përhap gënjeshtra dhe planifikon të likuidojë popullin tonë në veri të Kosovës

Vuçiq: Kosova po përhap gënjeshtra dhe planifikon të likuidojë popullin tonë në veri të Kosovës
12:42 | 11 Gusht 2022

Presidenti serb Aleksandar Vuçiq tha sot në Beograd se po shkon në Bruksel për një takim me Albin Kurtin me qëllim që të gjejë zgjidhje, por se nuk beson se kjo do të ndodhë.

Duke iu përgjigjur pyetjeve të gazetarëve pas një takimi me sportistët e rinj nga rajoni, Vuçiq akuzoi autoritetet e Kosovës se po përhapin gënjeshtra se Serbia po planifikon një sulm, ndërsa në të njëjtën kohë po planifikojnë të vrasin njerëz në veri të Kosovës.

“Ka 170 ditë me mijëra gënjeshtra se Serbia po sulmon dikë. Janë kaq të fortë, kanë marrëveshje me disa nga Kuinti dhe sillen si fëmijë të vegjël”, tha Vuçiq, duke thënë se po negociojnë edhe ku Policia e Kosovës do të vendoset, dhe ku do të vendosen ushtarët e NATO-s.

Ai shtoi se Rusia nuk ka ndërhyrë në ngjarjet në Kosovë dhe se Serbia ka kushtetutën e saj dhe ligjin ndërkombëtar në anën e saj.

“Ju po fshiheni se doni të sulmoni veriun e Kosovës! Ata po përgatisin likuidimin e popullit tonë në veri, nën maskën e luftimit të krimit. Mos vrisni njerëz. Ne nuk duam të vrasim askënd, na duhet paqe dhe stabilitet”, tha Vuçiq.

I pyetur se çfarë saktësisht do të propozojë Serbia në Bruksel më 18 gusht, Vuçiq tha se shpreson në një takim dhe një zgjidhje paqësore, jo sepse ka vullnet të mirë nga Prishtina, por sepse “prindërit e tyre ilegalë” do t’i detyrojnë ta bëjnë këtë.

“A besoj se do të arrihet një marrëveshje – jo, a do të bëj maksimumin – po”, tha presidenti i Serbisë./FrontOnline/

Kredi me afat rekord të shqyrtimit dhe aprovimit

Të tjera