×
 • Lajme
 • Lajme

  Vjosa Osmani nga Obiliqi thërret institucionet të mbrojnë mjedisin

  FrontOnline
  22 Qershor 2020

  Kryetarja e Kuvendit të Kosovës, Vjosa Osmani, ka vizituar Komunën e Obiliqit. Osmani ka marrë pjesë në debatin e organizuar me përfaqësues të institucioneve e qytetarë lidhur me çështjet e ambientit.

  Kryetarja Osmani ka thënë se mos zbatimi ligjit për Obiliqin tregon se si funksionojmë institucionet.

  “Miratimi i ligjit të Obiliqit është bërë, por zbatimi i tij është shembull i drejtpërdrejtë se sa funksionojnë institucionet. Ne kemi vendosur që ta mbajmë takimin jashtë për të pasur përballje të drejtpërdrejtë me realitetin e që është një realitet jo i këndshëm. Ne duhet të fillojmë si Kuvend i Kosovës edhe për atë që njihet si buxhetim ambientor. Të shohim se si secila ndarje buxhtore e afekton atë mjedisor”, ka thënë Osmani.

  E kryetari i Obiliqit, Xhafer Gashi, ka vlerësuar vizitën e Osmanit dhë të deputetëve të Kuvendit. Sipas tij, kjo tregon për bashkëpunimin që duhet të kenë për problemet mjedisore.

  Pjesë e debatit përveç të rinjve të Obiliqit ishin edhe deputetët si Mimoza Kusari-Lila, Albena Reshitaj e Liburn Aliu. Pas diskutimit për ambientit, kryetarja Osmani do të vizitojë edhe Korporatën Energjetike të Kosovës.

  KEDS e KESCO, përmes aktiviteteve të shumta, i bashkohen fushatës kundër Dhunës me Bazë Gjinore
  Nga Rubrika
  Lajme27 Shkurt 2024
  Vendimin e Bankës Qendrore të Kosovës për ndalimin e dinarit ndonëse nuk e quan të “keq”, megjithatë për ish-diplomatin Blerim Canaj, i...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Kryetari i LDK’së, Lumir Abdixhiku, ka pritur në takim emisarin gjerman për Ballkanin Perëndimor, Manuel Sarrazin. LDK ka njoftuar se në takim...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Kryetari i AAK’së, Ramush Haradinaj, ka shkuar për ngushëllime të familja e Shkumbin Hebibaj, që vdiq dje pasi u godit nga një...
  Të tjera
  Sport27 Shkurt 2024
  Trajnerit të Interit, Simone Inzaghi ia kanë vënë syrin tri skuadrat angleze, Manchester United, Chelsea dhe Liverpooli. 47-vjeçari ka kontratë me Nerazzurrët...
  Bota/Rajoni27 Shkurt 2024
  Mediat kanë nisur të përmendin shpesh së fundmi sesi më të pasurit e botës po përgatiten për fundin e botës, duke shtuar...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Forca e Sigurisë së Kosovës (FSK) është duke vazhduar me përkrahjen e saj ndaj Ukrainës. Në një njoftim të lëshuar nga Ministria...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Emisari BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajcak ka njoftuar për takimet e zhvilluar sot në Bruksel me kryenegociatorin serb, Petar Petkovic, dhe...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Ushtruesi i Detyrës së Kryeprokurorit të Shtetit, Besim Kelmendi, ka mbledhur sot në takim kryeprokurorët dhe zëvendës kryeprokurorët e prokurorive të vendit....
  Bota/Rajoni27 Shkurt 2024
  Suedia pritet të bëhet zyrtarisht anëtare e NATO-s në ditët apo javët në vazhdim, pasi të hënën dha miratimin edhe vendi i...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.