Gjuha:
×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Vihet në punë centrali i parë bërthamor në botën arabe

  FrontOnline
  3 vite më parë

  Emiratet e Bashkuara Arabe njoftuan sot vënien në punë të centalit të tyre bërthamor civil të Barakahut, i pari në botën arabe.

  “Ne njoftojmë sot se Emiratet e Bashkuara Arave kanë proceduar me sukses vënin në punë të reaktorit të centralit të Barakahut, i pari në botën arabe”, theksoi sheiku Mohammed ben Rached al-Maktoum, kryeministri i Emirateve dhe sovrani i Dubait.

  “Ky është një moment historik për Emiratet e Bashkuara Arabe në objektivin e tyre për të siguruar një formë të re të energjisë së pastër për kombin”, theksoi Hamad Alkaabi, përfaqësuesi i Emirateve në Agjencinë Ndërkombëtare të Energjisë Atomike ( IAEA).

  Autoritetet e Emirateve të Bashkuara Arabe kishin dhënë dritën e gjelbër në shkurt për funksionimin e termocentralit nuklear të vendosur në veri-perëndim të vendit, pa dhënë një datë për funksionimin e tij.

  Nga 10 janari fillojnë reduktimet, këto vende do të mbesin pa rrymë deri në 7 orë
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni22 Mars 2023
  Një 22-vjeçar shqiptar është arrestuar në Londër, pasi përndiqte një vajzë 11 vjeçe, të cilën e kishte parë në një park. Sipas...
  Bota/Rajoni22 Mars 2023
  Një grup i të burgosurve në burgun maqedonas “Idrizovë” kanë tentuar të arratisen përmes një tuneli të hapur. Sipas raporteve, një grup...
  Bota/Rajoni22 Mars 2023
  Për herë të parë, një anë e Londrës është ndriquar me 30,000 drita për të shënuar muajin e shenjtë të Ramazanit. Rruga...
  Të tjera
  Lajme22 Mars 2023
  Presidentja Vjosa Osmani, ka thënë se Kosova nuk do të heq dorë nga marrëveshja bazë dhe se nenet në të duhet të...
  Lajme22 Mars 2023
  Klinikës së Gjinekologjisë në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës i është shtuar edhe Fertilizimi i Asistuar Mjekësor. Me këtë rast, presidentja Vjosa...
  Vip22 Mars 2023
  Mbrëmjen e kaluar, Olta dhe Kiara, kanë shkuar në nominim kokë me kokë, dhe njëra prej tyre largohet të shtunën. Largimin nëse...
  Bota/Rajoni22 Mars 2023
  Për herë të parë, një anë e Londrës është ndriquar me 30,000 drita për të shënuar muajin e shenjtë të Ramazanit. Rruga...
  Lajme22 Mars 2023
  Myftiu i Kosovës, Naim Tërnava, ka uruar beismtarët e fesë islame me rastin e fillimit të muajit të Ramazanit. Ai ka bërë...
  Vip22 Mars 2023
  Një sfidë e fortë ka vënë përballë Kiara Titon dhe Olta Gixharin, të cilat kanë dalë në nominimin kokë më kokë në...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.